به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مدیرکل پزشکی قانونی همدان با اشاره به افزایش 51 درصدی صدور مجوز سقط‌درمانی در پنج ماه امسال اظهار کرد: 77 مجوز سقط‌درمانی در مدت یاد شده صادر شده، در حالی که این تعداد در مدت مشابه سال قبل 51 مورد بوده است.

وی اظهار کرد: متقاضیان دریافت مجوز با توصیه پزشک بیمار به پزشکی قانونی برای سقط درمانی مراجعه می‌کنند که پزشکی قانونی نیز پس از بررسی مدارک مجوزهای لازم را صادر می‌کند.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان اضافه کرد: مجوز سقط‌‌درمانی در زمان وجود خطر جانی برای مادر در صورت ادامه بارداری و یا ناهنجاری‌های جنینی شامل عقب‌افتاده و ناقص‌الخلقه بودن جنین با تأیید سه پزشک متخصص پزشکی قانونی صادر می‌شود.

وی تاکید کرد: تمام ناهنجاری‌های جنینی موجب صدور مجوز سقط‌درمانی نمی‌شود و فقط ناهنجاری‌هایی که موجب حرج مادر باشد و این موضوع مورد تأیید سه پزشک متخصص و معتمد باشد صادر می‌شود.

صالح با بیان اینکه درخواست دریافت مجوز سقط‌درمانی بدون نیاز به دستور مقام قضایی بررسی می‌شود، دلیل آن را اهمیت زمان در رسیدگی به پرونده‌های سقط جنین عنوان کرد.

وی با بیان اینکه سن جنین باید کمتر از چهار ماه پس از لقاح باشد، افزود: در صورتی که سن جنین از 19 هفته بیشتر باشد و یا بر اساس سونوگرافی، بیش از چهار ماه از زمان لقاح گذشته باشد به هیچ عنوان برای فرد متقاضی، مجوز سقط صادر نمی‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان با بیان اینکه مادران متقاضی سقط‌درمانی بلافاصله پس از مراجعه به پزشکی قانونی به کارشناس مربوط ارجاع و مدارک او مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: اگر سن بارداری این فرد بیش از 19 هفته باشد قبل از تشکیل پرونده به فرد پاسخ منفی داده می‌شود و برای وی پرونده تشکیل نمی‌شود.