در شرایط کنونی نیز اگر با نسل های مختلف ایران زمین هم سخن شویم به طور حتم آنان در میان گفته های خود اشعاری از این شاعر ایرانی را می خوانند که این موضوع نشان ازجاری بودن حافظ در میان مردم دارد.

مردم با تنها دیوانی که تفأل می‌ زنند دیوان حافظ است زیرا کلمه به کلمه شعر حافظ با روحیه مردم ایران زمین در هم تنیده و نزدیک است.

 او مردم را می‌فهمد و آنها را دوست دارد، مردم هم او را دوست دارند، این شانس را هیچ شاعر دیگری ندارد که این میزان مورد علاقه مردم باشد.

 این که حافظ توانسته در طی چند قرن بیشترین مخاطب را به خود جذب کند، نشان می‌دهد که او شعر را دست‌کم نگرفته و اشعارش را بسیار زیبا و دلنشین سروده است.

حافظ در معماری کلام سرآمد سخنوران پارسی است

مدیر مرکز حافظ شناسی درگفتگو با خبرنگار برنا  دلیل علاقه مندی مردم به حافظ را با هفت دلیل بیان کردو اظهار داشت: نخستین دلیلی که مردم برای تصمیمات شان به غزلیات حافظ می آویزند معماری کلام خواجه اهل راز است زیرا که حافظ در معماری کلام،در ساخت سخن هنری و پیوند واژگان و تراکم معانی،سرآمد سخنوران پارسی است.

دکتر کاووس حسن لی اضافه کرد: غزل حافظ به مثابه قصری با شکوه می ماند که درون آن با لایه های تودرتو آراسته شده و خوانندگان اشعار وی به مثابه بازدیدکنندگان این قصر با شکوه هستند که محو تماشا شده و اجازه ورود می خواهند و در این میان انان که در اشعار وی تحقیق و تفحص می کنند مجوز ورود به این قصر را ازآن خود کرده اند.

استاد دانشگاه ادبیات شیراز با ذکر دومین دلیل،شعر حافظ را به منشوری چند وجهی تشبیه کرد که از هر سو به آن بنگری رنگ و نقشی دیگر را بازمی تابد.

حافظیه

وی ،شعر حافظ آینه ای برای دوره های مختلف است که قرن هاست مردم ما را از ریا و تزویر دوری می دهد و لبه تیغ تیز اشعارش به سمت زشتی ها و پلشتی هاست.

مدیر مرکز حافظ شناسی تاکید کرد: حافظ یک دردمند اجتماعی است و هیچ گاه از دردو رنج های مردم غافل نمی شود،اما همواره مردم را به شاد زیستن دعوت کرده و شادزیستن را سرلوحه کار و زندگی سالم  می پندارد.

حسن لی خاطر نشان کرد:  بیزاری حافظ  از آزار و اینکه حافظ  آزار را همواره نکوهش می کند و همه را به گره گشایی دعوت می نماید از دیگر دلایل رویکرد مردم به خواجه اهل راز است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مردم ما معتقدند حافظ با عالم بالا در ارتباط بوده است،ابراز داشت : مردم همواره بر این باور بوده اند که حافظ با عالم بالا در ارتباط بوده و لذا سال ها  او را لسان الغیب خطاب می کرده اند.

استاد ادبیات دانشگاه شیراز تصریح کرد:آنها می دانند که حافظ اهل دعای شب و اهل ورد سحرگاهی است چنانچه در سراسر شعر او این امر به کرات تکرار شده است.

مدیر مرکز حافظ شناسی عنوان کرد:هفتمین دلیل به این امر اشاره می کند که حافظ افزون بر اینکه اهل معنویت است،ظاهری مسلک و خشک اندیش نیست و همواره به لطف خداوند امیدوار است.

مردم خود رادرآینه حافظ جستجو می کنند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به این موضوع که مردم خود رادرآینه حافظ جستجو می کنند،گفت: تاویل به خود برگشتن است و به دلیل نگاه تاویلی که حافظ دارد، مردم ایران زمین همیشه دوست دارند که به سمت حافظ بروند.

 دکتربهزاد مریدی تاکید کرد: حافظ برای مردم نسخه نمی پیچدبلکه  افراد براساس پیش فرض ها و شرایط، خود را در اشعار حافظ  بازسازی می کنند.

325061

وی  دلیل استقبال مردم از دیوان حافظ را بیان عامیانه و همه پسند این کتاب دانست و تصریح کرد: زمانی که به کتاب های برخی از شاعران و بزرگان نگاه می کنیم، متوجه می شویم بعضی از آنها با وجود اینکه مفسران امکان تفسیر دارند مورد پسند همه نیست اما دیوان حافظ به واسطه تاویلی که مردم نسبت به این کتاب دارند، عامه پسنداست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس سپس  به رندی حافظ، اشاره کرد و ابراز داشت:  خواجه اهل راز مظهر روشنفکری و حقیقت طلبی است به گونه ای که حافظ  بر خلاف شاعران دیگر رندی را بدون هیچ دستکاری ازآن خود کرده و به صراحت خود را رند خوانده است.

مریدی افزود:حافظ به رندی وقار بخشیده و این وقار است که سبب شده تا او خود را رند بنامد و شور و شیدایی، آزاد منشی، پهلوانی و آزادمردی نیز از جمله صفات رندی می باشد که حافظ به آن پرداخته است.

وی اظهار داشت: رندی که حافظ از آن یاد می کند مظهر تظاهر و ریا نیست بلکه مدرس،مولف و روشنفکری است و منش رندی از دید حافظ منش انسانی است.

حافظ حرف دل مردم را میزند

 مسافری که برای زیارت خواجه راز به آرامگاه لسان الغیب آمده است،می گوید: این که مردم به کتاب حافظ تفأل می‌زنند یا وقتی در مخمصه‌ای دچار می‌شوند به حافظ رجوع می‌کنند و فال می‌گیرند حکایت از این موضوع دارد که حافظ حرف دل مردم را می زند.

معصومه مسائلی اضافه کرد: مردم اعتقاد دارند حافظ تنها شاعری است که لسان الغیب نامیده شده و با عالم بالا در ارتباط است  از این رو خواسته‌ها ، آمال و آرزوهای خود را درکتاب خواجه اهل راز جستجو می کنند.  

وی ابراز داشت: شاخصه اصلی شعر حافظ هنرمندانه سرودن اشعار است، زمانی که لسان الغیب  شعر سروده است، موسیقی کلام را به طور کامل رعایت کرده به گونه ای که افراد با سطح تحصیلات متفاوت به راحتی با شعرها ارتباط  برقرار می کنند.

به طور حتم در مورد علت حضور حافظ در زندگی مردم هر فردی نظرخاصی دارد اما آنچه در این میان به صورت قاطع مشخص می باشد ماندگاری همیشگی خواجه راز در ذهن افراد است.