عصای سفید همچون پرچمی به نشانه استقلال در دست روشندلان به حرکت در می آید و آینه ای است که قدرت این افراد را به نمایش می گذارد.

بیش تر افراد به دلیل ترس از نابینایی آن را نشانه ضعف می دانند در حالی که با وجود این شرایط  نیزمی توان زندگی را با تمام وجود احساس کرد .

تلاش و امید نابینایان در تمام زمینه های ورزشی، علمی، شغلی ،درسی برای دیگر افراد است که با وجود شرایط نامناسب جامعه میتوان بر مشکلات غلبه کرد.

معاون توان بخشی اداره بهزیستی استان فارس در گفتگو با خبرنگار برنا، به مناسبت روز جهانی نابینایان گفت: قانون عصای سفید که در سال 1950 به تصویب یونسکو رسید تصویر جدیدی از نابینایان در جامعه ترسیم می کند .

فیروزه نامجویان با اشاره به اینکه نابینایان سیرت دنیا را جایگزین صورت آن کرده اند ادامه داد: امید در تاریکی نگاه این افراد بخوبی خود را به نمایش گذاشته و آنها را به افراد موفق در جامعه تبدیل کرده است.

وی عنوان داشت: اب مروارید مادرزادی، سیفلیس ، سرخچه مادر در دوران بارداری، کمبود ویتامین A ، اتروفی عصب بینایی، زخم قرنیه،حوادث چشمی و غیره از جمله عوامل نابینایی است .

download

معاون توان بخشی اداره بهزیستی استان فارس تاکید کرد: بسیاری از نابینایی ها قابل پیش گیری هستند زیرا نابینایی و کم بینایی، یا ارثی است یا غیرارثی که هر کدام، پیش گیری و درمان مخصوص به خود را دارد.

 نامجویان افزود: به دلیل ساختار نامناسب جامعه افراد نابینا و کم بینا با مشکلات زیادی در جامعه رو برو هستند که برای حل این مشکلات همکاری تمامی سازمانها ضروری است.

وی تصریح کرد: توزیع ناعادلانه امکانات و تجهیزات آموزشی در مدارس، مشکلات تردد و عدم مناسب سازی فضای عمومی، بالا بودن هزینه آموزش ، مشکلات اشتغال و عدم به کارگیری نیروی نابینا و کم بینا، عدم نصب چراغ راهنمایی ویژه عابران نابینا از جمله مشکلات اساسی این افراد است.

نابینایان به ترحم نیاز ندارند

معلم مدرسه نابینایان شوریده شیرازی با تاکید براینکه نابینایان به ترحم نیاز ندارند، اظهار داشت:  نابینایان مسئولان را نمی بینند اما انتظار و توقع دارند که مسئولان  درهرسمتی که هستند این گروه آسیب دیده اجتماعی را ویژه ببینند.

 عبدالله کمالی سروستانی  درادامه تصریح کرد: نابینایان در بسیاری موارد درصورت فراهم بودن شرایط می توانند فعالیت های مربوط به خود را انجام دهند.

وی افزود: مناسب سازی  سازی معابر ، هوشمند سازی چراغ راهنما ، برجسته سازی دکمه آسانسورها با کیت بریل  ازجمله مواردی است که برای تردد نابینایان دراماکن عمومی لازم است رعایت شودتا این قشربتوانند بدون کمک بقیه مسائل مربوط به خودشان را انجام دهند.

download (1)

دبیر هیات ورزش های نابینایان سپس بیان کرد: با توجه به مسائل و مشکلاتی که هست انتظار و توقع نابینایان از مسئولان بیشتر  از سایر افراد است .

معلم مدرسه نابینایان شوریده شیرازی در ادامه ورزش برای قشرمعلول به ویژه نابینایان را ضروری دانست و افزود: هیات ورزش های نابینایان به ایجاد نشاط و پویایی در نابینایان ازسطح دانش آموزی تا بزرگسالی کمک می کند.

کمالی سروستانی خاطرنشان کرد: اگر در ورزش نابینایان فقط به قهرمان پروری فکرکنیم بسیاری از نابینایان به سراغ ورزش نمی آیند به همین دلیل اولویت اول ورزش همگانی درنابینایان است.

وی تاکید کرد: اداره ورزش وجوانان باتوجه به شرایط ویژه نابینایان نمی تواند به تنهایی درزمینه ورزش این قشر فعالیت داشته باشد  و بایدهمه سازمان ها و نهادهای مرتبط  دراین زمینه درکنار هم قرار گیرند.

آماده سازی جامعه به کمک سازمان های مربوطه، زیربنای موفقیت بیشتر افراد کم توان است و در این راستا مسئولین باید برنامه ریزی عملی داشته باشند و فقط اکتفا به صحبت در مناسبت ها نشود.

 در شرایط کنونی آماده سازی معابر، وسایل نقلیه عمومی ،حل مشکل اشتغال اساسی ترین نیازهای افراد کم توان است که باید برای رفع نیاز این افراد در جامعه  تلاش های لازم انجام شود.