معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امسال 12 درصدی چاپ طی شش ماه نخست سال افزایش  یافته است.

به گزارش خبرگزاری برنا در کرمانشاه، سیدعباس صالحی در آیین افتتاح نمایشگاه بزرگ کتاب کرمانشاه اظهار داشت: امسال با کاهش 12 درصد تیراژ کتاب روبه‌رو بوده‌ایم.

وی افزود: ما معتقدیم ظرفیت‌های بسیاری در این استان کرمانشاه وجود دارد که نمونه آن ظرفیت ادبی است که شاعران زیادی چون بهزاد کرمانشاهی و احمد عزیری را در خود پرورانده است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تعامل و ارتباط با استان‌ها  از فاکتورهای اجرای عدالت اجتماعی است.

صالحی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همین نگاه سعی در افزایش ارتباطات خود با استان‌ها و به‌ویژه استان کرمانشاه داشته است، چرا که کرمانشاه یک گنجینه استعداد به شمار می‌رود.

وی از چاپ بیش از 33‌هزار و 886 عنوان کتاب عنوان کتاب طی شش‌ماه نخست سال‌جاری در کشور خبر داد و افزود: این آمار در مدت مشابه سال گذشته 30 هزار و 288 عنوان کتاب بوده است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کاهش 12 درصدی آمار تیراژ در 6 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال اشاره کرد و گفت: امسال متوسط تیراژ یک‌هزار و 831 نسخه بوده، در حالی که سال گذشته این میزان دو هزار و 17 نسخه بوده است.

صالحی ادامه داد: وضعیت ناشران کشور  بحرانی است و از بین 4 هزار ناشر فعال تنها سه‌هزار نفر آن‌ها در حوزه چاپ داشته‌اند.

به گفته این مقام مسئول، از بین سه‌هزار ناشر فوق نیز تنها 2 هزار 500 ناشر زیر 10 عنوان چاپ داشته و 766 نفر آن‌ها یک عنوان کتاب به چاپ رسانده‌اند.

وی به  شاخص سنجش تفکر کتاب اشاره کرد و افزود: کاهش تیراژ چاپ را زنگ خطر برای تفکر است و هیچ رسانه دیگری نیست که بتوان تفکر را با آن ارزش‌گذاری کرد.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و هم افزایش ویترین کتاب کشور از جمله راهکارهای موثر در این زمینه است.

صالحی بر لزوم همکاری تمام ارگان‎های ذی‌ربط در این زمینه تاکید کرد و گفت: همه افرادی که در مورد توسعه اجتماعی خود را مسئول می‌دانند باید در زمینه ارتقاء فرهنگ کتاب‌خوانی وارد کار شوند.

وی با بیان این که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌تنهایی در این زمینه مسئول نیست،  افزود: آموزش و پرورش، رسانه‌ها و صدا و سیما و بهزیستی می‌توانند در زمینه ارتقا فرهنگ کتاب‌خوانی اثرگذار باشند.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نمایشگاه‌های کتاب استانی باید دائمی شوند.

 صالحی ادامه داد: از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از یک میلیون عنوان کتاب به چاپ رسیده و در حال حاضر نیز سالانه 72 هزار عنوان کتاب در کشور به چاپ می‌رسد.

وی افزود:  امروز کتاب در کشور دیده نمی‌شود.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید ویترین‌های کتاب به‌صورت گسترده در سراسر کشور وجود داشته باشد که این حجم از کتب چاپ شده در معرض دید قرار گیرد.

وی افزود: برپایی نمایشگاه‌های کتاب استانی را می‌توان مسکن موقتی برای افزایش ویترین کتاب دانست.

صالحی در پایان گفت: اما برپایی نمایشگاه‌های کتاب به‌صورت دائمی و در طول سال در تمامی استان‌ها ضروری است.