به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ ناصر صباحی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر، گفت: کتابت قرآن توسط سواد آموزان دوره انتقال 4 قطب استان، در شهرستان های کهنوج، بم، کرمان و سیرجان انجام خواهد شد.

وی افزود: در این روز قرآن مجید توسط سواد آموزان در کل کشور کتابت و در 5 نسخه جهت نگهداری و تقدیم به حرم های حضرت علی (ع)، حضرت امام حسین (ع)، حضرت امام رضا(ع) حضرت معصومه (ع) و دفتر مقام معظم رهبری تهیه می شود.

صباحی از بی سوادی به عنوان لکه ننگی برای کشور اسلامی نام برد و خاطرنشان کرد: مشارکت و حساسیت همه دستگاه های اجرایی و مردم در امر ریشه کنی بی سوادی ضروری است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان کرمان با نام بردن از انسداد مبادی بی سوادی به عنوان یک ضرورت و تکلیف ملی، تصریح کرد: ریشه کنی بی سوادی زیر بنای یک جامعه پویا و مولد است.

ناصر صباحی با اشاره به اهتمام و جدیت دولت تدبیر و امید در راستای ریشه کنی بی سوادی در کشور، اظهار داشت: سواد یکی از حقوق اولیه شهروندان است و باید زمینه آن توسط دولت ها برای مردم فراهم شود.

وی با اشاره به برگزاری هفته سواد آموزی از 5 تا 11 دیماه در آموزش و پرورش استان، گفت: همایش «کرمان، سواد و توسعه» با حضور رئیس هیئت دولت، رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ، فرمانداران و ائمه جمعه شهرستان ها و مناطق و اعضای شورای پشتیبانی سواد آموزی در استان، روز 7 دیماه همزمان با سالروز فرمان تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل نهضت سواد آموزی در تالار دانشگاه فرهنگیان پردیس خواجه نصیر برگزار می شود.

صباحی ایجاد حساسیت و رسیدن به فکر مشترک با اعضای شورای پشتیبانی سواد استان در راستای ریشه کنی بی سوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال را از مهترین اهداف این همایش برشمرد.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه استفاده از مشارکت همه مردم و دستگاه های دولتی و غیر دولتی اولویت آموزش و پرورش استان در راستای ریشه کنی بی سوادی است گفت: عزم ملی و بسیج عمومی، لازمه ریشه کنی بی سوادی است.

ناصر صباحی از تشکیل و فعالیت شورای پشتیبانی سواد آموزی استان از سال گذشته خبر داد و گفت: سند شتاب بخشی سواد آموزی بر اساس بوم و مناطق مختلف استان تهیه و تدوین شده است.

وی ابراز امید واری کرد: طبق برنامه های ارائه شده در برنامه شتاب بخشی سواد آموزی استان سال 96 جشن ریشه کنی بی سوادی در گروه سنی 10- 49 در استان برگزار شود.

صباحی در ادامه گفت: امسال یکهزار و 820 نفر از اتباع خارجی تحت پوشش برنامه های سواد آموزی استان قرار گرفته اند.

وی از پرداخت هزینه 670 هزار تومانی به بی سوادانی که خود نسبت به سواد آموزی اقدام کنند خبر داد و افزود: 134 هزار تومان نیز به افراد بی سوادی که توسط سواد آموزان با سواد شوند به عنوان پاداش پرداخت می شود.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان کرمان از اجرای طرح سواد آموزی سربازان بی سواد پادگان صفر پنج کرمان توسط سربازان با سواد خبر داد و گفت: گذراندن دوره سواد آموزی لازمه دریافت کارت پایان خدمت برای سربازان بی سواد این پادگان است.