به گزارش خبرگزاری برنا از اهواز، فائزه هاشمی رفسنجانی شامگاه جمعه در نشست هم‌ اندیشی زنان استان خوزستان بر توسعه متوازن و نقش زنان در جامعه تاکید کرد و گفت: کاسته‌ شدن تعداد زنان حاضر در مجلس و سمت‌ های مدیریتی، بر خلاف توسعه متوازن است و ایراد اساسی، ضعف در مدیریت زنان در سطح کلان و آیین‌ نامه‌ها و سیاست‌ های کلان است.

وی با اشاره به موضوع اعتدال و برابر آفریده شدن زنان و مردان در خلقت بیان کرد: متاسفانه در جامعه زنان پیاده ‌نظام و مردان ژنرال هستند و هر زمان که وقت تعیین ژنرال‌ ها می‌شود می ‌گویند نباید تفاوتی بین زن و مرد قائل شد.

این نماینده پیشین مردم تهران در مجلس، عنوان کرد: خانم‌ ها در عرصه اجتماعی حضور دارند و فعال هستند اما آنان را در عرصه مدیریتی حذف می‌کنند؛ از این رو حتما باید زنان را به حضور گسترده تشویق کنیم و این فضایی را که می ‌گویند در استان‌ ها زنان فعال نداریم، از بین ببریم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: ما در جامعه سقف ‌های شیشه‌ ای ایجاد کردیم که این سقف ‌ها‌‌ همان فرهنگ مردم‌ سالاری است و البته بخشی از این فرهنگ را زنان ایجاد کرده ‌اند و متاسفانه تبعیض میان زنان و مردان، اصلاح‌ طلب و اصولگرا ندارد.

هاشمی با بیان اینکه هر جا زنان را حذف کردیم، به همه جا ضربه زدیم، تصریح کرد: بخش عمده ‌ای از مشکلات ما به دلیل عدم وجود زنان در حیطه تصمیم‌ گیری و مدیریت است؛ هدف باید فرهنگسازی باشد و فرهنگ مردانه و مردسالاری باید تغییر کند.

این فعال سیاسی، تصریح کرد: ما انتخابات پیش رو را داریم و در این انتخابات می‌ گوییم که زنان می ‌توانند کاندید شوند و هم ‌اکنون شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در استان‌ ها در حال شکل ‌گیری است و زنان باید در این شورا‌ها نقش پررنگی داشته باشند و مطالبه ‌گر بوده و جامعه را حرکت دهند.

وی یکی دیگر از مشکلات جامعه زنان را در مسیر افزایش مشارکت سیاسی، نبود خودباوری در آنها دانست و تأکید کرد: نیازمند وحدت و کارکردن ‌های باقدرت هستیم چرا که موفقیت ما موفقیت جنس زن و شکست ما شکست جنس زن است.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، سهمیه‌بندی برای افزایش مشارکت زنان را تنها راهکار موجود دانست و تأکید کرد: راه دیگری وجود ندارد؛ اگرچه متاسفانه این مسئله در مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح شد اما با اختلاف دو رأی تصویب نشد.

احزاب ما مانند احزاب کشورهای توسعه یافته نیستند

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به نقش احزاب در توسعه کشور اظهار داشت: احزاب ما مانند احزاب کشورهای توسعه یافته نیستند ولی امیدواریم که به سمتی برویم که احزاب واقعی را در ایران پایه‌ گذاری کنیم و احزاب ما نقش خود را در مشارکت سیاسی ایفا کنند.

وی تصریح کرد: رسانه‌ ها و احزاب بیشترین نقش را در فرهنگسازی حضور بیشتر زنان در صحنه انتخابات بازی می‌کنند اما باید گفت و گوها فرد به فرد، خانه به خانه، مدرسه به مدرسه و گروه به گروه به صورت مستمر ادامه یابد تا فرهنگ حضور زنان در جامعه و در مسئولیتهای مدیریتی در سطح کلان رواج یابد.

هاشمی بر افزایش ثبت ‌نام‌ها در این دوره از انتخابات تاکید کرد و گفت: باید تعداد ثبت نام‌ ها افزایش یابد تا به همین نسبت مشارکت و رای دادن نیز افزایش یابد و این درحالی است که آگاهی بخشی به ویژه به جامعه زنان لازمه این حضور حداکثری است.