به گزارش خبرگزاری برنا از اهواز، حمید افشارنیا در گردهمایی مشترک اعضای هیات اجرایی و نظارت انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی خوزستان که امروز (شنبه، پنجم دی ‌ماه) برگزار شد، با بیان اینکه هیات‌ های اجرایی و نظارت انتخابات حق تبلیغ ندارند گفت: دادگاه صالحه موظف هستند خارج از نوبت به تخلفات انتخاباتی رسیدگی کنند.

 وی ادامه داد: براساس اصل ششم قانون اساسی حاکمیت مکلف شده با اتکا به آرای عمومی کشور را اداره کند و مطابق قانون اساسی و اصل 93 آن شورای نگهبانی مرجع نظارت بر انتخابات است.

این مقام مسئول در دادگستری خوزستان،خاطرنشان کرد: براساس قانون اساسی تفسیر قانون نیز بر عهده شورای نگهبان است و در تفسیر نظارت بر انتخابات آمده که نظارت بر انتخابات در تمام مراحل آن بر عهده شورای نگهبان است و این نظارت استصوابی است.

 افشارنیا افزود: نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان است اما معنای ورود قوه قضاییه در انتخابات در ماده 67 قانون انتخابات و در راستای پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخابات است؛ در این راستا ستادی در استان تشکیل شده و موارد تخلف و جرایم به طور مرتب رصد می‌ شود و اگر نیاز به اقدام باشد در دستور کار قرار می ‌گیرد.

 رییس‌ کل دادگستری خوزستان تصریح‌کرد: براساس قانون افراد کاندیدا از زمان ثبت ‌نام تا پایان انتخابات صیانت موقتی دارد و به همین جهت احضار و بازداشت نامزدان انتخابات در این مدت ممنوع است.

وی تاکید کرد: البته استثنایی در این خصوص وجود دارد که در مواردی که عدم احضار یا بازداشت ممکن است از بین بردن حق باشد، این صیانت از بین می ‌رود.

 افشارنیا ادامه‌ داد: یکی از مشکلات، تبلیغات زود هنگام افراد داوطلب ورود به مجلس است و به همین دلیل تبلیغات تحت عنوان کاندیداتوری غیر از زمان تعیین شده ممنوعیت دارد و جرم تلقی شده و قابل پیگیری است اما هر چیزی جز تحت عنوان کاندیداتوری قابل پیگیری نیست.

 وی عنوان ‌کرد: دخالت ماموران انتظامی در انتخابات ممنوع است و نیروی انتظامی در این خصوص توجیه شده‌ اند؛ همچنین طبق قانون کارکنان دولت اجازه فعالیت تبلیغاتی و انتخاباتی در ساعت اداری را ندارند و استفاده از امکانات و وسایل نهادهای دولتی ممنوع است و در اختیار قرار گذاشتن امکانات و وسایل این نهادها برای استفاده از نامزد خاصی ممنوع و جرم تلقی می ‌شود. رییس کل دادگستری خوزستان تاکید کرد: نهادهای حاکمیتی و نهادهایی که از بودجه عمومی تامین می‌شود نیز مشمول این قانون هستند.

وی با بیان اینکه هیات ‌های اجرایی و نظارت حق تبلیغ ندارند، گفت: نیروی‌ های انتظامی مکلف هستند به خواسته فرمانداران نسبت به رفع تخلفات انتخاباتی اقدام کنند و علاوه بر این نیز اعضای هیات‌ های اجرایی و نظارت انتخابات حق تبلیغ له یا علیه نامزدی را ندارند و دادگاه‌ های صالحه موظف هستند خارج از نوبت به تخلفات انتخاباتی رسیدگی کنند.

افشارنیا با اشاره به برخی از موارد که طبق قانون انتخابات جرم تلقی می‌ شوند، گفت: توصیه عوامل اجرایی به رای ‌دهندگان جرم تلقی می ‌شود و این نوع جرم را بسیار مشاهده می‌کنیم.

وی بیان داشت: امیدواریم این انتخابات نیز با رعایت کامل قانون به نحوه احسن و با صحت کامل برگزار و برگ زرینی به کارنامه جمهوری اسلامی اضافه شود.