به گزارش خبرگزاری برنا از خرم آباد، مراد روشنی، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان لرستان، شنبه، پنجم دی‌، در شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان لرستان گفت: حدود یک سال است که مسوولیت شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به بنیاد شهید رسیده است و دستورالعمل استانی آن مهر 94 تصویب شده است.
وی با اشاره به اینکه وظایف این شورا در سه محور تعریف شده است، عنوان کرد: ما چند محور را به‌عنوان محور در برنامه کاری خود در نظر داریم که یکی از آن‌ها روز شهید است.
روشنی با اشاره به انتخابات پیش‎رو عنوان کرد: قطعاً مسأله فرهنگ ایثار و شهادت تأثیرات مثبتی در جنبه‌های مختلف انتخابات دارد، به‌ این صورت که این اقشار می‌توانند از شهدا، وصیت‌نامه‌های آن‌ها و سیره زندگی آن‌ها الگو بگیرند و از آن‌ها پیروی کنند.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان لرستان افزود: الگو گرفتن از شهدا و سیره عملی زندگی آن‌ها می‌تواند فصل‌االخطابی بر بحث انتخابات باشد که موجب رشد اجتماعی و فرهنگی استان می‌شود.
وی بیان کرد: ما امسال را با نام میثاق 94 نام‌گذاری کرده‌ایم که امیدواریم مردم و اقشار مختلف با حضور پُرشور در انتخابات با شهدای ما میثاقی دوباره ببندند.
روشنی عنوان کرد: ما الآن 107 دانشجو و 907 دانش‌آموز شهید داریم که آثار این شهدا بر پیشانی دانشگاه‌ها باید نمود پیدا کند، در این راستا کارهایی انجام شده است به‎عنوان مثال دانشگاه آزاد پارک شهید را تأسیس کرد.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان ادامه داد: دانشگاه‌ها می‌توانند کمیته‌های علمی و پژوهشی تحت عنوان موضوعات مورد نظر خود تشکیل دهند که تحقیقات این کمیته‌ها به‌سمت فرهنگ ایثار و شهادت باشد.
وی پایان‌نامه‌های دانشجویی را یکی از موضوعات مهم برای این نهاد دانست و افزود: در حال حاضر دو واحد دفاع مقدس در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود که با ارزش است اما برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جدید باید کارهای بیشتری را انجام داد.
روشنی ادامه داد: یکی از کمیته‌های این شورا کمیته علمی ـ پژوهشی با محوریت دانشگاه‌ها و بخش‌هایی است که در این رابطه مسوولیت دارند.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان لرستان عنوان کرد: کمیته هم‌افزایی و ایجاد رقابت بین دستگاه‌های اجرایی را نیز داریم که تنها استانی که این‌کار را انجام داده است، لرستان بود.
وی افزود: یک هم‌افزایی و هم‌پوشانی در رابطه با اقدامات دستگاه‌های اجرای کشور باید صورت بگیرد که می‌تواند افق و چشم‌انداز خوبی در این زمینه برای ما ایجاد کند.

روشنی با اشاره به اینکه طبق قانون 20 درصد بودجه فرهنگی دستگاه‌ها باید در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هزینه شود، اظهار کرد: با همین 20 درصد می‌توانیم عمده منابع این حوزه را تأمین کنیم.
مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران استان لرستان با اشاره به اینکه از وصیت‌نامه چهار هزار و 900 شهید جبهه و جنگ 1622 وصیت‌نامه شهید را ویراستاری کردیم، عنوان کرد: چاپ این وصیت‌نامه‌ها که 14 تا 15 جلد است زیاد بوده و ما هنوز نتوانسته‌ایم آن‌ها را چاپ کنیم.
وی افزود: اگر سبک زندگی شهدا در زندگی امروزه پیاده شود قطعاً ما مشکلات کمتری خواهیم داشت.
روشنی با اشاره به اجرای طرح سپاس در استان، تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی در این طرح تلاش زیادی کردند و از ابتدای سال 94 تاکنون تنها بنیاد شهید هشت هزار دیدار داشته است و دستگاه‌های دیگر استان مانند سپاه، نیروی انتظامی، ارتش و... نیز با خانواده‌های شهدا دیدار داشته‌اند، که این دیدارها باید نظام‌مند و تعریف شده باشد که ما بتوانیم در طول سال از 100 درصد جامعه هدف خود دیدار کنیم.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان لرستان ادامه داد: در ماه رمضان و در قالب طرح رمضان با 4550 خانواده شهدا دیدار داشتیم که در کشور نظیر نداشت.