به گزارش خبرگزاری برنا از اهواز، استان خوزستان با داشتن 3 کارخانه تولید فولاد خوزستان، اکسین و شادگان که هر کدام بخش قابل توجهی از سهم اشتغال پایدار کشور را به خود اختصاص می دهد، طی روزهای گذشته خبر سفارش 100 هزار تن ورق فولادی از کشور چین توسط شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، موجی از ناامیدی را در بین کارکنان و مدیران این صنعت نه تنها در خوزستان بلکه در سراسر کشور به وجود آورد.

این درحالی است که هفته گذشته سومین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت در اهواز برگزار شد و همه مدیران ارشد وزارت نفت با حضور در این نمایشگاه بر تولید و حمایت از تولیدکنندگان داخلی تاکید کردند و امروز ما شاهد آن هستیم که یکی از مهم ترین شرکت های نفتی کشور، بر خلاف وعده های داده شده برای انجام پروژه های خود، از کشور چین سفارش 100 هزار تن ورق فولاد داده است.

در همین خصوص، مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان در گفتگو با خبرگزاری برنا در اهواز، اظهارداشت: در حالی که صنعت فولاد کشور در رکود به سر می برد، شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت، سفارش 100 هزار تن ورق فولادی را از یک شرکت چینی به نام Tisco داده است و این امر برخلاف  حمایت از تولید داخلی محسوب می شود.

عزیز قنواتی افزود: شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت، برای پروژه خط لوله بندرعباس -سیرجان - رفسنجان ، 100 هزار تن ورق فولادی از چین سفارش داده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت فولاد اکسین را در مناقصه این طرح راه ندادند اظهارکرد: تولید داخلی فولاد از نظر کیفیت و قیمت مناسب تر از نمونه چینی است.

قنوانی تصریح کرد: شرکت فولاد اکسین، پیش از این در پروژه ی شرکت ملی نفت خیز جنوب توانمندی های خود را در تولید ورق های API (ورق های عریض فولادی) ثابت کرده بود و انتظار می رفت شرکت های داخلی از جمله شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت، پروژه های خود را به تولیدکنندگان داخلی واگذار می کردند.

وی اضافه کرد: بر اساس استعلام و سفارش شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت، چینی ها 100 هزار تن ورق مورد نیاز خط لوله 24 اینچ بندرعباس- سیرجان- رفسنجان را تامین می کنند که مقرر شده ورق ها پس از ورود توسط لوله ساز به صورت دستمزدی تبدیل به لوله 24 اینچ شود.

 

320 میلیون یورو میزان سرمایه گذاری پروژه شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان، میزان سرمایه گذاری این پروژه را سه هزار میلیارد ریال و 320 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: با واگذاری چنین طرح هایی به شرکت های تولیدی داخل ، که توان تولید مناسب تر و با کیفیت تر محصول را دارند، از خروج این ارز جلوگیری می شود.

قنواتی ادامه داد: این سفارش در حالی است که هم امکان تولید ورق مذکور و هم تهیه مواد اولیه (اسلب) آن در داخل کشور وجود دارد؛ چنین سفارش هایی به شرکت های داخلی فولاد، می تواند این صنعت را از رکود خارج، و موجب اشتغال هزاران نفر در این صنعت شود.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین گفت: سفارش 100هزار تن ورق فولادی از یک شرکت خارجی، در حالی قرار است اتفاق بیفتد که رهبر معظم انقلاب چند سالی است موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح و مسئولان نظام و دولت بر حمایت از تولید داخل تاکید می کنند. در شرایطی که رکورد حاکم بر بازار فولاد و صنایع تولیدی، باعث کاهش سطح تولید کارخانجات و ایجاد مشکلات مالی برای شرکت های فولادی شده است، تأمین ورق های فولادی از خارج به سود نظام و کشور است؟

 

گفته می شود شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران قصد دارد تامین لوله مورد نیاز این پروژه را به شرکت لوله سازی اهواز واگذار، و ورق مورد نیاز ساخت لوله را از شرکت Tisco چین خریداری کند.

بر اساس این گزارش، طرح احداث خط لوله 26 اینچ بندرعباس – سیرجان – رفسنجان، پروژه ای است که شامل احداث تاسیسات بین راهی، پست برق و همچنین احداث یک رشته خط لوله به طول 469 کیلومتر به قطر 26 اینچ از مرکز انتقال نفت بندرعباس تا پایانه رفسنجان است.

این خط لوله با هدف انتقال فرآورده های تولید شده در پالایشگاه ستاره خلیج فارس از طریق خط لوله از بندرعباس به سیرجان و رفسنجان و تامین سوخت مورد نیاز مرکز و شمال کشور در دستور کار قرار گرفته است.

گفتنی است، شرکت فولاد اکسین خوزستان نخستین تولید کننده ورق های عریض و عملیات حرارتی شده فولادی در خاورمیانه با توانمندی تامین نیاز صنایع در حوزه های ساخت لوله های خطوط انتقال نفت و گاز، ساخت مخازن عظیم نفتی، ذخیره و تحت فشار، بویلرها، برج های خنک کننده، ساخت کشتی های اقیانوس پیما، نفتکش و با به بهره گیری از تجهیزات مدرن تولیدی و آزمایشگاهی در اهواز مستقر است.