به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ محمدباقر اسلامی در شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمان با موضوع خشونت اظهار داشت: با توجه به شاخص ورودی به جمعیت در سال 93 به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت استان کرمان یک هزار و 118 پرونده با موضوع خشونت تشکیل شده است.

وی با اشاره به آمار مقایسه‌ای زندانیان ضرب و جرح عمدی در استان کرمان بیان داشت: در سال گذشته شاهد 17 درصد افزایش ورودی زندانیان مرتبط با ضرب و جرح عمدی به زندان‌های استان کرمان بوده‌ایم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان ادامه داد: در سال گذشته شاهد 17 درصد افزایش ورودی زندانیان مرتبط با ضرب و جرح عمدی به زندان‌های کرمان بوده‌ایم.

اسلامی با اشاره به عوامل افزایش جرم خشونت در جامعه ابراز داشت: عدم رعایت اصول اخلاقی و موازین اسلامی، تنزل در خانواده، عدم تربیت صحیح، ضعف مبانی اعتقادی، بیماری‌ها و اختلالات روحی از جمله این موارد است.

وی تصریح کرد: وجود سلاح سرد و گرم در دست افراد، ضعف مهارت‌های ارتباطی و عفو و گذشت در جامعه، عدم حضور پلیس در بعضی از مناطق، تماشای فیلم‌های خشن، پایین بودن آستانه تحمل و گرایش به مواد مخدر و روان‌گردان از دیگر علت‌های افزایش خشونت در جامعه است.

اسلامی همچنین درباره راه‌های پیشنهادی برای پیشگیری از خشونت افزود: تقویت باورهای دینی، آموزش مهارت‌های اساسی زندگی و ترویج زندگی اسلامی، برنامه‌ریزی صحیح برای اوقات فراغت و تقویت نقش و جایگاه خانواده، نهادهای مذهبی و محلات در پیشگیری از وقوع جرم از جمله راه‌کارها به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: راه‌اندازی درمانگاه تخصصی روانشناسی با موضوع کنترل خشم، ایجاد پارک اطلاعاتی از افراد مجرم و بدهکار، استفاده از تجهیزات الکترونیکی، حضور به موقع پلیس در صحنه جرم، تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها و صدور احکام، مجازات‌های جایگزین برای زندان، بهره‌گیری از رسانه‌های عمومی و آموزش به دانش‌آموزان از دیگر راهکارها برای پیشگیری از خشونت در جامعه است.