به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، حمیدرضا مومنی با بیان این مطلب گفت: با گذشت چند روز از بازدید رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو به همراه رئیس بخش علوم زمین این نهاد بین المللی از ژئوپارک قشم، پرونده تنها ژئوپارک خاورمیانه در این جزیره توسط یونسکو پذیرفته شد.

وی ادامه داد: با توجه به اقدامات مثبتی که طی یک سال گذشته از سوی مدیران سازمان منطقه آزاد در حوزه ژئوپارک قشم انجام شده به مرحله بعدی ارزیابی و بازرسی میدانی ژئوپارک قشم در تابستان 95 بسیار امیدواریم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین از تلاش علیرضا امری کاظمی رئیس بخش ژئوتوریسم سازمان زمین شناسی کشورمان برای تهیه و تدوین پرونده ژئوپارک قشم تقدیر کرد.

وی گفت: پاتریک مک کیور رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو در بازدید هفته گذشته خود از ژئوپارک قشم به صراحت اعلام کرد با تغییرات عمده ای که در محدوده ژئوپارک زیبای قشم ایجاد شده، بطورحتم این ژئوپارک در آینده نزدیک در فهرست ژئوپارک های جهانی قرار می گیرد.

مومنی ادامه داد:ایجاد اشتغال، توسعه پایدار جوامع محلی، جذب حداکثری گردشگران از مهمترین اهداف ما برای جهانی کردن ژئوپارک قشم به عنوان میراث بجا مانده از گذشته برای آیندگان ایران در این منطقه می باشد.

بنا به این گزارش، بازرسان یونسکو قرار است اواسط اردیبهشت تا اواسط مرداد ماه 95 از ژئوسایت های ژئوپارک قشم بازدید کنند و در نهایت اواخر شهریور ماه نیز نظر خود را برای ثبت ژئوپارک قشم در فهرست جهانی اعلام نمایند.

ژئوپارک منطقه ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا کند.

ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد که ژئوپارک قشم دارای تمامی ویژگی های یاد شده است.

با ورود ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک ها، این ژئوپارک نخستین ژئوپارک خاورمیانه و شمال آفریقاست که ثبت جهانی می شود.

ژئوپارک قشم به عنوان نخستین و یگانه ژئوپارک خاورمیانه در سال 2006 با وسعتی افزون بر 300 هزار هکتار که محدوده غربی جزیره را در برمی گرفت، در فهرست شبکه جهانی ژئوپارک ها ثبت شد.

در این دوره تنها 19 کشور جهان ژئوپارک ثبت شده داشتند که ایران نیز به واسطه ژئوپارک قشم یکی از این 19کشور دارای ژئوپارک در شبکه جهانی ژئوپارک ها می باشد.

در این میان ژئوپارک قشم به واسطه واقع شدن در منطقه راهبردی خلیج فارس از اهمیت بالاتری برخوردار است و از طرف دیگر، این ژئوپارک به دلیل قرار گرفتن بین ژئوپارک های شرق آسیا و اروپا جایگاه خاصی در منطقه و بین ژئوپارک ها پیدا کرده است.