به گزارش خبرگزاری برنا-ایلام- محمدرضا مروارید روز سه شنبه در دیدار با معاون امور مجلس، حقوقی و استانهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواستار حمایت سازمان میراث فرهنگی از حوزه گردشگری برای ایجاد زیرساخت های گردشگری این استان شد. 
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین نیازهای این استان در حوزه گردشگری ساخت هتل چهار یا پنج ستاره است اظهار کرد: در ایام نوروز امسال حدود 400 هزار گردشگر داخلی و تعدادی نیز گردشگر خارجی وارد استان شدند در حالی که تنها یک درصد این گردشگران از هتل و مسافرخانه بهره مند شدند.
وی تاکید کرد: ما از سازمان میراث فرهنگی گله مند هستیم زیرا به فکر این استان نیستند و در زمینه تامین اعتبارها و توسعه زیرساخت ها در این استان هیچگونه حمایتی نمی کنند.
استاندار ایلام گفت: اعتبارات صندوق توسعه ملی نیز تنها شامل استان های برخوردار کشور است و استان های محرومی مانند ایلام امکان بهره مندی از تسهیلات این صندوق را ندارد.
مروارید خاطرنشان کرد: با چندین گروه داخلی و خارجی برای ساخت هتل چهار یا پنج ستاره در استان مذاکره شده اما از طرف سازمان میراث فرهنگی هیچگونه حمایتی نشده است.
وی تاکید کرد: علاوه بر این بسیاری از مناطق گردشگری منحصر بفرد این استان فاقد هرگونه زیرساخت است و سازمان میراث فرهنگی نیز برنامه ای در این زمینه ندارد.
وی یادآور شد: تعدادی از آثار تاریخی این استان که سابقه و پیشینه تاریخی و تمدنی ما هستند نیز در معرض تخریب انسانی و طبیعی قرار دارند و سازمان میراث فرهنگی باید برای حفاظت و حراست از آنها برنامه ریزی کند.
استاندار ایلام تاکید کرد: توسعه گردشگری این استان با اینهمه ظرفیت باید از یک جایی آغاز شود زیرا گردشگران به دلیل نبود امکانات زیرساختی مناسب به استان سفر نمی کنند و به همین دلیل نیز اجرای طرح های زیرساختی برای سرمایه گذاران توجیه اقتصادی ندارد.
مروارید افزود: به دلیل اینکه بخش خصوصی در این استان دارای توان لازم نیست باید زیرساخت های حوزه گردشگری این استان با کمک و حمایت سازمان میراث فرهنگی و استفاده از اعتبارات و تسهیلات شرکت های سرمایه گذاری نیمه دولتی توسعه یابد.
استاندار ایلام همچنین خواستار برداشتن ویزا برای تردد گردشگران عراقی دست کم برای ایام و مناسبت های خاص شد و خاطرنشان کرد: با توجه به وجود مرز بین المللی مهران حذف ویزا باعث توسعه و رونق گردشگری خارجی در این استان می شود.
معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این دیدار گفت: در حوزه اربعین و تردد زائران عتبات عالیات نباید به صورت مقطعی تصمیم گیری شود و باید در این زمینه یک برنامه مدون و همه جانبه با مشارکت تمامی دستگاه ها تدوین شود.
اسدالله درویش امیری اظهار کرد: سوابق جنگ تحمیلی و وجود مرز بین المللی مهران و تردد زائران عتبات عالیات محور توسعه گردشگری استان ایلام است. 
وی اظهار کرد: استان ایلام در این دو محور کاملا شناخته شده است و این فرصت مناسبی برای شناساندن ظرفیت های این استان به دیگر مناطق کشور است. 
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه زیرساخت های گردشگری این استان متاثر از دوران جنگ است باید با همت دولت و بخش خصوصی زیرساخت ها توسعه داده شوند. 
وی تصریح کرد: طبیعت گردی نیز یکی از مهمترین ویژگی های این استان برای توسعه گردشگری است و باید از تمامی ظرفیت ها بخصوص صدا و سیما برای معرفی این بخش استفاده شود. 
افتتاح سرای سنتی اعیان، کلنگ زنی مجتمع تفریحی رفاهی شهر ایلام، بازدید از کمپینگ گردشگری میشخاص و حضور در برنامه زنده ئاسو از شبکه استانی ایلام از برنامه های سفر دو روزه درویش امیری به استان ایلام است. 
بازدید از کاخ فلاحتی شهر ایلام، تنگه کافرین شهرستان بدره، بازارچه دائمی صنایع دستی و کارگاه های فعال صنایع دستی از دیگر برنامه های سفر معاون امور مجلس سازمان میراث فرهنگی به این استان است.