به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا در استان البرز، به مناسبت گرامیداشت هفته کار وکارگر عصرروز سه شنبه در آیینی با حضور مسئولان استانی و محلی از کارگران نمونه شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد تجلیل شد

فرماندار ساوجبلاغ دراین آیین با اعلام اینکه مسئولان شهرستان از سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی و معدنی که منجر به تولید و اشتغال برای بیکاران منطقه شود حمایت می کنند گفت:مهمترین سیاست نظام مقدس جمهوری اسلامی اقتصاد مقاومتی بوده وهمگی باید دست در دست هم داده و تمام مفاد آن را که شامل اصلاح الگوی مصرف ، همت مضاعف و... می باشد را اعمال نماییم تا این مهم تحقق یابد.

ابوالقاسم پالیزگیر افزود: اجرای این آیتم ها تنها راه نجات اقتصاد جامعه می باشد و باید همه تلاش کرده تا فرمایش رهبری تحقق یابد.

وی گفت: در این راستا در شهرستان ساوجبلاغ به طور جدی پیگیر واحدهای تعطیل ونیمه تعطیل بوده و آنها را شناسایی کرده و دلیل رکودشان که بخشی سوء مدیریت بوده بررسی کرده و با آنهایی که زمین دولتی دریافت کرده اند و استفاده ای از آنها نکرده برخورد وزمینها را به سرمایه گذاران فعال واگذار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: یکی از دغدغه های مهم دولت ایجاد اشتغال در کشور است اما امکانات محدود دولتی این امر را غیرممکن می سازد و سرمایه گذاران نیز باید در کنار دولت در ایجاد اشتغال و تولید پایدار پیشرو باشند.

فرماندار اضافه کرد: اگر مشکل بیکاری در کشور حل شود شاهد برخی از ناهنجاری ها که در اثر بیکاری به وجود می آید نخواهیم بود.

وی افزود: امروز در عرصه تولید که منجر به قطع وابستگی می شود همه ما و به خصوص کارگران که پیشروان عرصه تولید هستند نقش بسزایی دارند و باید تولید ، خلاقیت و نوآوری را در اولویت قرار دهند.

کرمعلی سامانی پور دبیر اجرائی خانه کارگر شهرستان ساوجبلاغ بابیان اینکه در شهرستان ساوجبلاغ تنها 40- 50 درصد شرکتها مشغول به کار هستند گفت: اگر 50 درصد دیگر این شرکتها راه بیافتد بیکاران زیادی صاحب شغل خواهند شد.

وی اظهار داشت: اگر سرمایه دار را که نفعی برای دولت ندارند از سرمایه گذار جدا کنیم وبه سراغ سرمایه گذار رفته واز آنها حمایت کنیم و دستهای قاچاق کالا که مسبب آنها همه دستی در قدرت دارند و به صنعت ما ضربه می زنند را قطع کنیم قطعا بسیاری از مشکلات جامعه ومعزل بیکاری مرتفع خواهد شد.

سامانی پور تصریح کرد: یکی از مولفه های مهم که میتواند دولت را در راستای سیاست خود موفق کند مبارزه با قاچاق کالا می باشد تا این پدیده شوم را به ورطه سقوط ببرد و همانند دیگر کشورهای پیشرفته به بهترین کشور تولیدی تبدیل گردد.

وی اذعان داشت: متاسفانه نظام بانکی کشور تابع هیچ قانونی نیست و با وجود اینکه نرخ تورم نسبت به گذشته افزایش یافته اما همچنان نرخ سود بانکی به همان صورت باقی است.

دبیراجرائی خانه کارگر شهرستان ساوجبلاغ افزود: با توجه به این نظام بانکی ، سرمایه گذار چگونه میتواند اقدام به دریافت تسهیلات و سرمایه گذاری نماید؟!

وی تصریح کرد: اگر ساختار نظام بانکی تغییر نماید قطعا شاهد رشد صنعت خواهیم بود و باید توجه داشت که وقتی صنعت با مشکل برخورد نمایدضربه آنرا کارگر وکارفرما میبیند و از اصلاح آن کارگر وکارفرما سود خواهند برد.

سامانی پور ضمن گلایه از صدا وسیما گفت: متاسفانه صداوسیما همکاری لازم راندارد و با تبلیغ کالاهای خارجی در رسانه جمعی به مشکلات دامن زده و استفاده از کالای خارجی را به جای کالای ایرانی ترغیب میکند واگر این کار صورت نپذیرد مردم به اجناس ایرانی تمایل پیدا کرده و واردات کاهش و تولیدات کشور افزایش یافته و با اینکار وضعیت اشتغال نیز بهبود می یابد.

یداله صفائیان رئیس اداره کار،تعاون وامور اجتماعی شهرستان ساوجبلاغ اظهار داشت: باتوجه به اینکه سال جاری به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل نامگذاری شده و دولت در سالهای گذشته نتوانسته مطالبات رهبری راتحقق بخشد امسال به طور جد وباتوجه به شعار سال تلاش خود را برای تحقق مطالبات رهبری خواهیم کرد.

وی گفت: در شهرستان ساوجبلاغ در راستای تحقق بخشیدن به شعار سال واقتصاد مقاومتی شرکت سیپورکس بعد از 17 سال احیا شد و تاکنون 250 نفر مشغول به فعالیت شده اند که امید است بعد از راه اندازی کلی این شرکت برای افراد زیادی ایجاد اشتغال گردد.

صفائیان تصریح کرد: سالهاست به لحاظ وضعیت اقتصادی کشور شرکتها دچار مزیقه شده اند و سودهای بانکی بسیار بالا کارفرمایان را فراری داده و واردات بی رویه و قاچاق کالا به صادرات کشور ضربه زده است .

وی افزود : ما باید مصرف کالای ایرانی رادربین افراد جامعه فرهنگ سازی وجانمایی کرده و فرصت کار را به بیکاران کشور خود دهیم.

در پایان این مراسم از63 کارگر و 3 کارفرمای نمونه شهرستان ساوجبلاغ ونظراباد تجلیل شد