به گزارش خبرگزاری برنا-ایلام-محمدرضا مروارید روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه نخستین کنگره       بین المللی و هشتمین کنگره ملی اپیدمیولوژی که با حضور 250 نفر از پزشکان، اساتید و صاحب نظران داخلی و خارجی این رشته در هتل زاگرس ایلام در حال برگزاری است، اظهار کرد: در دنیای کنونی مسایل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در بروز اپیدمی بیماری های همه گیر دخیل هستند به عنوان مثال جنگ و استفاده از سلاح های جنگی بتدریج موجب بروز بیماری و اختلالاتی بین مردم درگیر ایجاد می کند.
وی افزود: همچنین مواردی نظیر نوع و شیوه تغذیه و مسایل اجتماعی چون طلاق و خودکشی در شیوع بیماری های واگیر در جامعه و گسترش آن نقش دارند که البته در کشور ما برخی از بیماری های همه گیر یا ریشه کن شده و یا در حال ریشه کنی است.
استاندار ایلام به اجرای طرح تحول سلامت در کشور اشاره کرد و یادآور شد: این طرح باید در همه زمینه های بهداشتی و سلامت جامعه کار کند و ضمن شناسایی نقاط قوت و ضعف، از ظرفیت آن برای مبارزه و پیشگیری از بروز بیماری های مختلف بهره گیری کرد.
مروارید تاکید کرد: استان ایلام به علت همجواری با کشور عراق و ناهنجاری های موجود در این کشور، همواره در معرض آسیب است و برای جلوگیری از بروز بیماری های همه گیر در این استان به علت این همجواری، ارتقای مطالعه و پژوهش بیماری ها الزام آور است.
نخستین کنگره بین المللی و هشتمین کنگره ملی اپیدولوژی از روز چهارشنبه و با حضور استاندار ایلام، اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی، قائم مقام وزرات بهداشت، درمان و آموزش پرشکی، مسئولان و اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام و جمعی از مسئولان این استان به مدت سه روز در هتل زاگرس در حال برگزازی است.