به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ همچنین در این نشست که رییس انجمن ملی خرمای کشور، نایب رییس اتاق کرمان و مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران حضور داشتند، انتقال اساسنامه خوشه‌های همگن به استان کرمان و اصلاح آن نیز تصویب شد.

اصلاح آمارهای مربوط به تولید، بازرگانی و مصرف خرما، استعلام برنامه های سال جاری استان های خرما خیز و اولویت بندی آنها برای اجرا توسط اتاق کرمان و انجمن ملی خرما و همچنین تامین هزینه های مربوط به فعالیت دبیرخانه خوشه های همگن خرما با همکاری سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی ایران، از دیگر مصوبات این نشست بود.

نایب رییس اتاق کرمان در این نشست گفت: باید نقشه راه و طرح جامعی برای رقابت پذیر بودن و اقتصادی کردن محصول خرما به عنوان یک ثروت ملی تهیه شود تا ابعاد مرتبط با این صنعت، ارزیابی و برای آن برنامه ریزی شود. سید مهدی طبیب زاده، با اشاره به اینکه متاسفانه هیچ مطالعه‌ای نسبت به برخی بخش‌های اقتصادی و آینده آنها وجود ندارد، افزود: مفهوم رقابت را نمی دانیم و با کلمات هم افزایی و مشارکت بیگانه هستیم. وی ارزآوری سالانه خرما را 700 میلیون دلار عنوان کرد و ادامه داد: برای این میزان درآمد قابل توجه، باید برنامه مشخصی وجود داشته باشد و در آن نقش خوشه های صنعتی خرما و کنسرسیوم های صادرات تعیین شود.

طبیب زاده، خاطرنشان کرد: برای تهیه این نقشه جامع باید از پیشنهادهای افراد با تجربه و فعالان و صاحب نظران این حوزه استفاده کرد و با آینده نگری لازم، سهم خرما در اقتصاد کشور با توجه به بحران آب دیده شود. نایب رییس اتاق کرمان، با بیان اینکه استان کرمان توسعه کسب و کار را سرلوحه کار خود قرار داده است، گفت: 90 درصد واحدهای کسب و کار استان کوچک هستند و متاسفانه رقابت در بین آنها مفهومی ندارد. وی افزایش بهره‌وری و دانش بنیان شدن واحدهای صنعتی را از جمله تاکیدات در اجرای اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: هزینه اتلاف آب 70 برابر و اتلاف برق 40 برابر بودجه عمرانی استان است و همچنین از هزار و 700 واحد صنعتی استان تعداد محدودی دانش بنیان هستند.

در ادامه این نشست، رییس انجمن ملی خرمای ایران، تهیه نقشه راه برای این محصول را گذر از مرحله سنتی به علمی با تکیه بر اعتمادسازی عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به مصرف 83 درصدی خرمای تولیدی کشور در داخل، افزایش 10 درصدی صادرات این محصول امکان پذیر است و اگر صادرات بیش از این میزان افزایش یابد بازار داخل دچار مشکل خواهد شد. محسن رشیدفرخی بیان کرد: در صورت کاهش عرضه محصول خرما در کشور، سیل واردات این محصول راه می افتد که به همین دلیل اجازه چنین رخدادی را نخواهیم داد.

وی پیش بینی کرد: سال آینده سال بسیار خوبی برای خرماست و شرایط مناسبی برای عرضه و تقاضای این محصول در بازار وجود خواهد داشت. رشید فرخی، با اشاره به اینکه امنیت آبی مهمتر از امنیت غذایی است، خاطرنشان کرد: باید در بحث انتقال آب مصالح ملی را در نظر گرفت، در رابطه با صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی با جدیت رفتار کرد و همچنین برخی ارقام خرما را جایگزین ارقام دیگر کرد.

وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی اعتراض خود نسبت به تشکیل شرکت های تعاونی، خرید تضمینی محصولات و برخی سیاستگذاری‌ها در مورد صادرات محصولات کشاورزی را اعلام می‌کند. عضو هیات رییسه اتاق کرمان با اشاره به اینکه در سیاستگذاری صادرات محصولات کشاورزی در حال عقب گرد هستیم، گفت: همچنین دولت باید بداند که با دخالت کردن در بازار و مطرح کردن خریدهای تضمینی، کشور متضرر خواهد شد زیرا بازار، معادله عرضه و تقاضاست.

در ادامه این نشست مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، با بیان اینکه چهار خوشه صنعتی خرما در کشور فعال هستند، گفت: قرار است در سال جاری این خوشه در استان های فارس و سیستان و بلوچستان نیز راه‌اندازی شوند. سیاوش وحدت، افزود: 388 خوشه صنعتی در سطح کشور شناسایی شده که 109 مورد از آنها به مرحله توسعه رسیده‌اند؛ در 60 خوشه صنعتی پروژه توسعه به پایان رسیده و عامل توسعه، خوشه را در اختیار شبکه فراگیر قرار داده تا کار آغاز شود.

وی با بیان اینکه در سال 95 در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی باید در زمینه خوشه های همسان فعال‌تر عمل کرد، اظهار داشت: اگر تسهیلات وعده داده شده توسط دولت در این بخش محقق شود می توان به 9 هزار واحد صنعتی کوچک تسهیلاتی تا سقف یک میلیارد تومان اعطا کرد. وحدت تصریح کرد: در این زمینه درخواست می کنیم که خوشه های صنعتی واحدهای نیازمند به دریافت تسهیلات را به ما معرفی کنند که صندوق سرمایه گذاری صنایع کوچک در کنار این بحث و در صورت تایید کارگروه مربوطه می تواند ضمانت را بر عهده بگیرد. وی با تاکید بر تشکیل کنسرسیوم ها در سال جاری بیان کرد: 55 خوشه صنعتی در کشور برای راه اندازی کنسرسیوم مربوطه در نظر گرفته شده‌اند که در کنار خوشه ها بتوانند در اجرای اقتصاد مقاومتی یاری رسان باشند.

گفتنی است در این نشست عاملان خوشه های صنعتی خرما و روسای انجمن های خرمای کشور به ارایه مشکلات، گزارش عملکرد و برخی پیشنهادات در مورد عملکرد بهتر فعالان محصول خرما در کشور پرداختند.