به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، محسن انتظاری هروی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته شوراها برگزار شد، اظهار داشت: رسالت شما به عنوان نمایندگان و خبرنگاران رسانه‌ها، اگاهی دادن مردم از کار شورا و شهرداری بوده که این مهم باید در شهر، کشور و حتی خارج از کشور پیگیری شود.

وی افزود: تقاضا دارم در رسانه‌ها و فضای مجازی که مردم به آنها دسترسی دارند، به موقع و اثرگذار اطلاع‌رسانی کنید تا ارتباط دوسویه مردم و مسئولان تقویت شود.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس خاطرنشان ساخت: من اعتقاد دارم روابط عمومی هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است زیرا هرچه ارتباط مردم را با خود بیشتر کنیم اثرات مثبت بیشتری خواهد داشت.

انتظاری هروی تصریح کرد: کارهی بزرگی در شهر مشهد اتفاق می‌افتد که باید فرهنگ‌سازی این اقدامات توسط رسانه‌ها و روابط عمومی انجام شود.

وی اذعان داشت: خبرنگاران می‌توانند بر امور شورا نقد منصفانه و نظارت داشته باشند و چهره واقعی مدیریت شهری را برای مردم ترسیم نمایند.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه بودجه شهرداری مشهد سه برابر بودجه عمرانی استان خراسان رضوی است، خاطرنشان ساخت: از حدود 7 هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری مشهد در سال 94 بعد از اصلاح بودجه، حدود 70 درصد تحقق داشته‌ایم که این مهم باعث ایجاد اشتغال‌زایی زیادی شده است.

انتظاری هروی گفت: موظفی هر عضو شورای اسلامی شهر شرکت در 60 جلسه می‌باشد که در حال حاضر هر عضو شورای اسلامی شهر مشهد بالغ بر 200 تا 300 جلسه شرکت می‌کنند.

وی با بیان این مطلب که ما به دنبال بازتاب عملکرد موفق شورای اسلامی شهر در دوره چهارم هستیم، افزود: متاسفانه جایگاه خوبی برای مدیریت شهری در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته نشده است و فقط 4 تبصره آن به مدیریت شهری پرداخته است.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ادامه داد: قانون جامع مدیریت شهری نیازمند رسیدگی و توجه ویژه دولت و مجلس است. در گذشته بیش از 70 درصد درآمدهای شهرداری را درآمدهای حاصل از صدور پروانه‌های ساختمانی و تخلفات تشکیل می‌داد که این مهم باید با درآمدهای پایدار جایگزین شود.

انتظاری هروی با اشاره به کاهش 70 درصدی صدور پروانه ساختمانی در سال 94، اظهار داشت: با وجود این میزان کاهش، نه تنها کارهای شهرداری مشهد تعطیل نشد بلکه ما حقوق پرسنل خدوم شهرداری را نیز افزایش داده و با حقوق کارکنان دولت همسان‌سازی کردیم.

وی با انتقاد از قانون جدید در حال بررسی در مجلس در مورد مالیات بر ارزش افزوده، تصریح کرد: بخشی از درآمد شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده تامین می‌شود که با قانون جدید در حال بررسی، این موضوع دچار اشکال می‌شود که توجه مجلس و دولت را به این مهم جلب می‌کنم.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد با اعلام بررسی لایحه خروج صنعت ساختمان از رکود در شورا، افزود: در بیش از دو و نیم سالی که از عمر شورای اسلامی شهر در دوره چهارم می‌گذرد 117 جلسه علنی و 120 جلسه هماهنگی برگزار شده است که خروجی این جلسات 531 مصوبه بوده است.

انتظاری هروی اذعان داشت: نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، مسایل و اقدامات مدیریت شهری را به رهبر معظم انقلاب انتقال داده و رضایت ایشان را نیز به ما منتقل کرده‌اند که این به منزله دریافت اجر برای تلاش‌های ما می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه در شورای چهارم شاهد حرکت جهادی با مدیریت جهادی بودیم، ادامه داد: همدلی و همزبانی خوبی با فرمانداری در این مدت داشته‌ایم به صورتی که از 264 مصوبه سال 94 شورای چهارم فقط 4 مورد به شورای حل اختلاف رفته و تنها دو مورد ابطال شد.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد در مورد خطوط قطار شهری نیز گفت: ما بخش بزرگی از اعتبارات مدیریت شهری را به سمت خطوط قطار شهری هدایت کردیم تا حمل و نقل و ترافیک شهر سامان یابد.

انتظاری هروی افزود: ما بیشترین استفاده را از حمایت‌های دولتی به خطوط قطار شهری برده‌ایم به طوری که در سال گذشته با انتشار یک هزار و 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت این خطوط، 750 میلیارد تومان از کمک‌های دولتی را دریافت نموده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه بافت فرسوده اطراف حرم مطهر به علت داشتن تراز صفر مالی کمتر از 50 درصد نوسازی و بازسازی شده است، عنوان کرد: قطعات بزرگ اطراف حرم مطهر به قطعات کوچک‌تر تبدیل شد تا مشارکت در بازسازی منحصر به سرمایه‌گذاران بزرگ نشود. البته اجرای طرح جامع نیز به این طرح کمک می‌کند که در این مورد سئوال داریم که چرا یک و نیم سال بعد از تصویب طرح جامع، این طرح هنوز برای اجرا ابلاغ نشده است؟

رییس شورای اسلامی شهر مشهد اذعان داشت: بحث اقتصاد مقاومتی در سال 92 مطرح شد و در برنامه ما قرار گرفت. در برنامه میان مدت 93 – 95 شهرداری نیز از سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی که 15 مورد آن منطبق بر وظایف مدیریت شهری بود، مورد تاکید قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه حمایت شورا از تولید ملی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله اقدامات در راستای اقتصاد مقاومتی بوده که انجام شده است، ادامه داد: برای داشتن اقدامات عملیاتی در راستای شعار سال، مصوبه‌ای برای تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به شهرداری ابلاغ شد.

انتظاری هروی تصریح کرد: از جمله وظایف این ستاد پیگیری برای تهیه سند فرهنگی اجتماعی شهر، تحقق طرح جامع، سند حاشیه شهر، سند زیست محیطی شهر، سند راهبردی توسعه شهری و تحقق طرح جامع ترافیکی شهر مشهد می‌باشد که در حال انجام است.

وی در پاسخ به این سئوال که به عملکرد شهرداری در این دوره چه نمره‌ای می‌دهید، اظهار داشت: وقتی شهردار را انتخاب کردیم، با او قول و قرارهایی گذاشتیم و همانطور که وی خود را عضو 26 شورای شهر می‌دانست الحق که این گفته را در این مدت ثابت کرده است.

وی گفت: همه مصوبات شورای اسلامی شهر توسط شهرداری اجرایی نشده است زیرا موانعی برای اجرای برخی وجود داشت اما نظارت‌های ما باعث شد در برخی موارد نیز برخورد شود، سئوال از شهردار صورت گرفته و حتی تحقیق و تفحص نیز مطرح گردد.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ادامه داد: در استقبال از بهار سال جاری کارهای بزرگی انجام شد و اکثر مردم رضایت داشتند لذا نمره 19 در این بخش شایسته شهرداری است.

انتظاری هروی با اشاره به اینکه در بحث‌های حمل و نقل عقب هستیم، عنوان کرد: در قطار شهری و فضای سبز نیز به واسطه اقدامات بسیار خوب شهرداری، شورای اسلامی شهر نمره بسیار خوب را شایسته این حوزه‌ها می‌داند.

وی تاکید کرد: در مجموع بابت عملکرد شهرداری مشهد در طول این دو و نیم سال، نمره 17 را به شهرداری می‌دهم و برای تکمیل این نمره باید عملکرد شهرداری در مدت باقیمانده ارزیابی شود.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شهر مشهد نیازمند 3 هزار دستگاه اتوبوس جدید است زیرا از 2 هزار و 300 دستگاه اتوبوس فعلی، یک هزار دستگاه فرسوده می‌باشد. مردم نباید بیش از چند دقیقه در ایستگاه‌ها برای اتوبوس منتظر بمانند و باید تابلوهای اطلاع‌رسانی در ایستگاه‌ها زمان رسیدن اتوبوس را اطلاع‌رسانی کنند تا مردم بتوانند وقت خود را برنامه‌ریزی کنند.

انتظاری هروی با اشاره به اینکه باید راهنمایی و رانندگی زیر نظر مدیریت شهری فعالیت کند، خاطرنشان ساخت: احیای 17 کیلومتر از کال کشف، آسفالت 2 میلیون مترمربع از معابر خاکی و کمک 4 میلیاردی به ستاد مبارزه با مواد مخدر برای جمع‌آوری معتادان از جمله اقدامات شهرداری در حاشیه شهر بوده است.

وی بیان کرد: کار برای پاسخگویی به ارباب رجوع در شهرداری مشهد کند انجام می‌شود و ما از این وضع راضی نیستیم.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: باید یک تحول جدی در این زمینه انجام شود. کارکنان شهرداری زحمت می‌کشند اما ما از سیستم اداری شهرداری در پاسخگویی به ارباب رجوع و راه‌اندازی کار مردم راضی نیستیم که این روند باید اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه شورا به شهرداری نظارت دارد و اگر چه به جایگاه واقعی خود در این حوزه نرسیده‌ایم، در حوزه نظارت شورا به شهرداری به خودمان نمره 14 یا 15 می‌دهیم، ادامه داد: در مدیریت فعلی بیش از 200 نفر از افراد داخل و بیرون از شهرداری برای انجام امور از مردم رشوه می‌گرفتند.

انتظاری هروی بیان کرد: نقطه قوت شورای چهارم، همدلی و همزبانی علی‌رغم تمام اختلاف سلیقه‌هاست. در حوزه فرهنگی و پیوست فرهنگی نیز کارهای خوبی انجام شد اما باید اقدامات حوزه پیوست فرهنگی باید قابل مشاهده باشد.

بخش عمده‌ای از ساکنان حاشیه شهر ساکنان رانده شده بافت‌های فرسوده داخل شهر هستند

وی گفت: بخش عمده‌ای از ساکنان حاشیه شهر، کسانی هستند که از بافت‌های فرسوده داخل شهر رانده شده‌اند که بخش عمده‌ای از ساکنان اطراف حرم مطهر نیز جزء این دسته‌اند.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان ساخت: بافت فرسوده آبکوه نیز در حال تبدیل شدن به سجادی دیگر بود که ما جلوی این کار را گرفتیم و با تقسیم قطعات به قطعات کوچکتر، کاری کردیم تا مردم در این بافت بمانند زیرا اعتقاد داریم باید جمعیت و میراث فرهنگی بافت پیرامون حرم مطهر حفظ شود.