به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، یدالله ملکی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای قزوین  در جلسه طرح پیاده سازی مدیریت مشارکتی منابع آب زیرزمینی که در محل سالن جلسات این شرکت برگزار شد، عنوان کرد: امروزه طرح احیا و تعادل بخشی از منابع آب زیرزمینی از جمله مهمترین اموری است که دولت و وزارت نیرو بدنبال اجرای آن هستند که البته در اجرای این طرح مردم و به خصوص کشاورزان مهمترین نقش را ایفا می کنند و در صورت عدم اجرای آن تأمین آب کلیه فعالیتهای اقتصادی اعم از کشاورزی، صنعت و خدمات با مشکل جدی روبرو گردیده و اینگونه فعالیتها در منطقه به طور کامل متوقف خواهد شد.

ملکی گفت: همانطور که می دانید کشاورزی در همه جای کشور از جمله استان قزوین وابسته به آب است. مشکل جهانی که در زمینه آب وجود دارد و در همه جای این کره خاکی با آن رو به رو هستیم گرم شدن زمین است که باعث گردیده اقلیم زمین و به دنبال آن مدل بارش ها تغییر کند.

وی در ادامه افزود: برداشتهای بی رویه از منابع آب زیرزمینی طی سنوات گذشته به ویژه در بخش کشاورزی موجب شده است که سطح آب زیرزمینی به طور مستمر در حال افت بوده و این امر موجب کاهش ذخایر آبی و ایجاد مشکلات جدی از جمله کاهش آبدهی چاهها، خشک شدن قنات ها و چشمه ها، شور شدن آبهای زیرزمینی و نهایتا نشست زمین در بخشهای زیادی از دشت قزوین شده است و ادامه این روند کلیه سرمایه گذاریها و مبانی اقتصادی منطقه را تهدید می کند و چنانچه اقدامی در زمینه جلوگیری از روند افت سطح آب زیرزمینی به عمل نیاید در آینده نزدیک شاهد بروز مشکلات جدی تر و از بین رفتن دشت حاصلخیز قزوین خواهیم بود.

ملکی منابع آب زیرزمینی را جزء منابع استراتژیک عنوان کرد و گفت: تنها با مشارکت و همیاری کشاورزان می توان وضعیت دشت قزوین را به حالت مطلوب نزدیک کرد.

معاون حفاظت آب منطقه ای قزوین تاکید کرد: جهت بهبود شرایط باید مصارف آب استان بویژه در بخش کشاورزی به نصف مصرف کنونی تقلیل یابد که در این خصوص باید ضمن جلوگیری از برداشت های غیر مجاز، برداشت چاههای مجاز را تا حدی که دشت به تعادل برسد کاهش داد.

در ادامه این جلسه آقای عطایی مدیر آب و خاک و امور فنی سازمان جهاد کشاورزی ضمن تشکر از صحبت های ملکی عنوان داشت: با امکاناتی که دولت در نظر گرفته است و در راستای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی، مردم می توانند با همکاری سازمان جهاد کشاورزی سیستم های آبیاری سنتی خود را به سیستم آبیاری های تحت فشار برای توسعه آبیاری نوین کشاورزی تبدیل کنند.

در پایان این جلسه حاضرین با بیان مسائل و مشکلات و همینطور نقطه نظرات خود پاسخهای متناسب از معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای قزوین و مدیر آب و خاک و امور فنی سازمان جهاد کشاورزی حاضر در جلسه دریافت کردند.

این جلسه با حضور معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای قزوین، مدیریت آب و خاک و امور فنی سازمان جهاد کشاورزی، نماینده فرمانداران شهرستان ها، شوراهای اسلامی، بخشداران، دهیاران و جمعی از مدیران و کارشناسان شرکت آب منطقه ای قزوین برگزار شد.

آب منطقه ای (2)