به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ سیدمهدی طبیب‌زاده در نشست با هیات آلمانی، افزود: کرمان و این هیات آلمانی می‌توانند در زمینه‌های قطعه سازی خودرو، صنایع آلومینیوم (فویل و ذوب)، تولید پنل انرژی خورشیدی و تجهیزات آن، نیروگاه‌های کوچک و ژانراتورهای گازسوز با یکدیگر همکاری کنند.

وی در ادامه پیشنهاد راه‌اندازی یک کارخانه مشترک کرمانی و آلمانی را مطرح و بیان کرد: ترکیب دانش فنی، نظم و تکنولوژی آلمان با ابزار موجود در کرمان مانند تجهیزات، ماشین آلات و بازار مصرف، می تواند منجر به تولید محصولات صنعتی با کیفیت و خوب شود. طبیب زاده اظهار داشت: همچنین آلمانی ها می توانند با توجه به قیمت پایین حامل های انرژی و بکارگیری نیروی کار ارزان در کرمان، تولیدات به صرفه‌تری را برای صادرات داشته باشند.

نایب رییس اتاق کرمان افزود: در خصوص راه‌اندازی برخی کارخانه ها، زمینه های همکاری، سطح و نحوه مشارکت، به هیات آلمانی مشاوره و همه تلاش خود برای پیگیری و رفع مشکلات و موانع مربوط به قانون حمایت از سرمایه گذاران را انجام خواهیم داد. وی در ادامه با اشاره به اینکه اجرای پروژه هایی که سرمایه گذاران خود می توانند تامین مالی آن را بر عهده بگیرند، سریع‌تر انجام می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر تامین مالی برای اجرای پروژه‌ها موضوع اصلی سرمایه‌گذاری در کرمان است که 36 تا 40 میلیارد دلار پروژه منتظر تامین مالی توسط فاینانس خارجی است.

همچنین رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان در این نشست، کرمان را استانی صنعتی و معدنی معرفی کرد و گفت: در برخی صنایع می توان زمینه همکاری بین کرمان و آلمان گسترش یابد. عباس جبالبارزی، ایجاد شرکت های مشترک به صورت سهامی خاص و استفاده کرمان از تجربیات آموزشی و شیوه ارتباط صنعت و دانشگاه آلمان را پیشنهاد داد.

نماینده هیات آلمانی نیز در این نشست با اشاره به اینکه از محصولات آلومینیومی کرمان می توان برای شرکت های مختلف قطعه سازی آلمان استفاده کرد، افزود: شرکت های حاضر در این هیات، قطعات مورد نیاز در صنعت خودرو، هواپیما، قطار و سایر صنایع را تولید می کنند. ریموند ورز افزود: این شرکت‌ها از تکنولوژی تغییر شکل قطعات برخوردارند که در این زمینه با مجموعه مس شهید باهنر کرمان نیز همکاری دارند و همچنین کارهای مکانیکی را بر روی آلومینیوم انجام می دهند.

ورز، خاطرنشان کرد: از آخرین تکنولوژی روز دنیا در این صنایع استفاده و همچنین حدود 25 سال است که برق مورد نیاز کارخانه های مذکور با انرژی های تجدید پذیر مانند باد و خورشید تامین می شود. وی اظهار داشت: آماده فعالیت و پذیرفتن هر پیشنهاد همکاری از سوی کرمان هستیم به شرطی که هر دو طرف کرمان و آلمان از اجرای آن سود ببرند.