به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ "محمود وفایی" در کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کرمان اظهار داشت: تعامل و فضای ارتباطی کاری صمیمانه‌ای میان بخش خصوصی و سیستم دولتی به وجود آمده و نتیجه آن که توسعه در حوزه گردشگری استان کرمان است را شاهد هستیم.

وی بیان داشت: جهت‌گیری حاکمیت بیش از هر زمان دیگر متوجه صنعت گردشگری است و طی دو سال گذشته شاهد حضور گردشگرانی از پنج قاره دنیا در کشور و استان کرمان هستیم.

وفایی افزود: اقبال گردشگران خارجی به سمت ایران زیاد شده، چون ایران کشوری با موقعیت ممتاز از حیث تاریخی و فرهنگی است و سابقه تمدنی بالایی دارد و به تبع آن استان کرمان نیز جایگاه خاص خود را دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمان با بیان اینکه با همراهی بخش خصوصی امیدواریم استان کرمان را در جایگاه واقعی خود در حوزه گردشگری ارتقا دهیم عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل تنها در مسئولیت دولت نیست، از پایه‌های اصلی برای جدایی از اقتصاد نفتی حوزه گردشگری است.

وفایی ادامه داد: با اتکا به اعتبارات دولتی هیچ‌گاه نمی‌توان گردشگری و میراث فرهنگی را رونق داد، اعتبارات دولتی جوابگوی بازسازی و احیای پنج درصد از فضاهای تاریخی کنونی است.

وی  با بیان اینکه در ایام نوروز بیش از سالهای اخیر تعامل خوبی بین بخش دولتی و خصوصی برقرار شد،بیان داشت: در این ایام بیش از 70 درصد تبلیغات، بروشورها و اطلاع‌رسانی‌های ما از طریق بخش خصوصی انجام شد.

وی به برگزاری ابرماراتن کویر لوت که از تاریخ 13 تا 19 اردیبهشت ماه سالجاری در شهداد اشاره کرد و یادآور شد: توان سازمان میراث به جهت بودجه و امکانات و هم در جهت برگزاری ابرماراتن کویر که نخستین رویداد در ایران است، به تنهایی بالا و امکان پذیر نیست، برگزاری باکیفیت چنین ماراتنی باید با همکاری بخش خصوصی باشد.

 

وفایی با اشاره به اینکه استان کرمان علی رغم همه شناختی که فکر می کنیم بقیه از آن دارند، مهجور و ناشناخته است تاکید کرد: ماراتن فرصتی برای بهتر شناساندن استان است، ضمن اینکه باید خیلی مراقبت کنیم تا ارزش ها فدای تصیمیمات هیجانی نشود.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمان با اشاره به برگزاری ابرماراتن کویر در کرمان اظهار داشت: استان کرمان با وجود همه اقدامات صورت گرفته، اما همچنان ناشناخته بوده و برگزاری چنین برنامه‌هایی در شناخت بهتر استان موثر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: انتظار ما این است اگر انتقادی به کار ما وارد است دلسوزانه مطرح شود اما اگر غیر از این باشد کار استان به جایی نمی رسد، امروز نیازمند تفاهم، همدلی، صمیمیت و همراهی هستیم.

وی ادامه داد: تعطیلات نوروزی امسال 2 میلیون ورودی به استان داشتیم و 750 هزار مورد اقامت به ثبت رسیده است و میزان ورودی‌ استان افزایش 55 درصدی دارد.

وفایی ابراز داشت: امروز حتی روستاهای در مجاورت کویر در ارتقای صنعت گردشگری استان سهم دارند و اینها مربوط به بخش خصوصی است.

وی تصریح کرد: ارگ بم بعد از سال‌ها، دوباره به چرخه گردشگری استان بازگشته و امیدواریم با ثبت جهانی چند اثر تاریخی دیگر شامل کویر لوت، قنات‌ها و شهر سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم، استان را به سمت جایگاه حقیقی خود ببریم.

وی یادآور شد: در ایام عید بیش از دو میلیون ورودی گردشگر داشته ایم و حداقل 750 هزار مورد اقامت ثبت شده است، بیش از 55 درصد آمار ورودی افزایش داشته، باغ فتح آباد که به تازگی بازسازی شد قریب 50 هزار نفر پذیرش و هتل پارس ضریب اشغال 80 درصدی داشته که در مجموع استان در مسیر خوبی قرار گرفته است و اگر توزیع جمعیت گردشگر در سطح استان به صورت متناسب و متعادل بوده به تنهایی میسر نشده بلکه با کمک همه بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: ما آماده هستیم که با مشارکت، همراهی و همکاری همه به سمت این هدف حرکت کنیم تا استان کرمان با تمام داشته های فرهنگی، تاریخی و مواریث بسیار ارزشمند و گرانقدر در عرصه هایی که تمدن استان را به سمت قبل از تمدن بین النحرین سوق می دهد حرکت کنیم.

وی ادامه داد: استان کرمان ایران کوچک است و ضروری است به جایگاه خود برسد و جز چهار استان برتر کشور شود، در ارزیابی صورت گرفته از عملکرد استان های مختلف، کرمان جز استان های برتر بوده است و همه امتیازات لازم(100) رادر ارزیابی های عمومی کسب کرده اند.