به گزارش برنا آذربایجان غربی، جعفر صادق اسکندری ظهر امروز در نشست خبری با موضوع اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل برگزار شد گفت: احیای واحدهای راکد و غیرفعال، تکمیل طرح های نیمه تمام با اولویت پیشرفت فیزیکی حداقلی 60 درصد و توسعه صادرات غیر نفتی بعنوان سه اولویت برای خود در نظر گرفته ایم.

وی افزود: همچنین با برنامه ریزی صورت گرفته سه برنامه، ارتقای توان تولیدی بنگاه ها، توسعه اقتصاد دانش بنیان و پیش برد برون گرایی اقتصاد در نظر گرفته شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تصریح کرد: در سال 95 قرار است در فاز نخست 220 واحد صنعتی راکد و غیرفعال را بازگشت 5700 نفر به اشتغال احیا شوند ضمن اینکه 300 طرح صنعتی با حداقل پیشرفت فیزیکی 60 درصد با اشتغالزایی 7هزار و 300 نفر به اتمام برسد.

اسکندری گفت: در بخش صنعت به 6 مورد جزو اولویت های سازمان توجه شده است که صنایع پتروشیمی، صنایع فلزی و الکترونیک، صتایع شیمیایی و سلولزی، صنایع معدنی و کانی های غیر فلزی، صنایع غذایی و دارویی و صنایع دانش بنیان مورد توجه قرار خواهند گرفت.

وی افزود: در بخش بازرگانی نیز امسال 14 شهرک صنفی تخصصی دیگر با ظرفیت اشتغال 7763 نفر در 4071 واحد مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت ضمن اینکه مطالعات احداث 6 شهرک صنفی تخصصی دیگر با ظرفیت اشتغال 4200 نفر در 1900 واحد صنفی نیز انجام خواهد شد تا به 20 شهرک کنونی با 6900 نفر اشتغال در 2358 واحد افزوده شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تصریح کرد: یکی از محورهای توسعه استان بخش فرش است که تلاش داریم با اجرای برنامه های آموزش بازاریابی، ارتقای مهارت های بافندگان و همچنین بیمه قالی بافان زمینه را برای بهبود این بخش ایجاد کنیم.

اسکندری در مورد تجمع دیروز مدیران واحدهای تولیدی و کارخانه داران در ارومیه گفت: متاسفانه مشکل نقدینگی مهم ترین مشکلی است که در حال حاضر صاحبان واحدهای تولیدی با آن مواجه هستند و دولت نیز با ابلاغ قانون رفع موانع تولید بدنبال حل این مشکل است و حل مشکل 7500 واحد تولیدی در دستور کار دولت در فاز اول قرار گرفته است که امیدوارم با همکاری بانک ها و صاحبان واحد های تولیدی بتوانیم واحدهای راکد را فعال کنیم.

وی افزود: از خردادماه 94 تاکنون 129 جلسه کارشناسی با حضور مسئولین بانک ها و مدیران واحدهای تولیدی و 32 جلسه هم در استانداری تشکیل شده که مشکلات 266 واحد تولیدی در این جلسات مورد بررسی قرار گرفته است که این کار منجر به تصویب 439 مصوبه شده که تنها 18 درصد آنها تاکنون اجرایی شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تصریح کرد: طبق بررسی های انجام شده 79درصد از واحد های تولیدی با مشکل کمبود نقدینگی، 57 درصد واحد ها با مشکل بدهی معوق، 28 درصد واحدها با مشکل بالابودن هزینه های تولید، 26 درصد واحد ها با مشکلات پائین بودن تکنولوژی و فرسودگی ماشین آلات مواجه هستند.