به گزارش خبرگزاری برنا در استان البرز:

جمعی از بازرگانان و تجار آلمان عصر چهارشنبه از نخستین پالایشگاه غلات کشور در شهرستان ساوجبلاغ دیدن کردند.

 

 سلطانی رئیس هیأت مد‌یره‌ این واحد بزرگ صنعتی  گفت: شمارش معکوس راه اندازی خطوط تولید پالایشگاه غلات آغاز شده است.

وی تصریح کرد: در شرایط سخت تحریم کلنگ مگاپروژه ملی پالایشگاه غلات زده شد و امروز با توکل برخدا و به همت جوانان این سرزمین، توانستیم پروژه‌ای را به انجام برسانیم که در خاورمیانه نمونه‌ آن را نداریم و بی نظیر است.

وی درادامه به موقعیت شهری چون «اسن» آلمان و شرایط معیشتی مردم آن شهر اشاره کرد و گفت: شهری چون اسن آلمان به واسطه واحدهای تولیدی که در دل خود جای داده است به شهر فولاد تبدیل شده و مردمانش از وضعیت معیشتی خوبی برخوردارند، امروز، ما و مردم استان البرز در مسیری قرار داریم که در آینده‌ای نه چندان دور، استان البرز به واسطه استقرار صنایعی نظیر پالایشگاه غلات از نظر اقتصادی و اوضاع معیشتی تغییرات قابل توجهی را تجربه می کند و به عنوان الگو و نمونه ای جهت دیگر شهرهای کشور مورد توجه قرار خواهد گرفت.

پروژه نخستین پالایشگاه غلات کشور با خوراک پایه انواع غلات قادر است مواد اولیه و فرآوری شده طیف وسیعی از صنایع زیردستی را تأمین نموده و بخش قابل توجهی از نیازهای ایشان را بدون وابستگی به خارج فراهم کرده و ارزش افزوده فراوانی را برای کشور به ارمغان بیاورد.

رئیس هیات مدیره این پروژه گفت: دسترسی به خطوط ریلی سراسری کشور این مزیت را برای ما فرآهم آورده است تا با کنترل هزینه‌های حمل و نقل، قدرت رقابت با قیمت‌های جهانی را پیدا کنیم و نه تنها در بازار و صنعت کشورمان، بلکه در دنیا حرف برای گفتن داشته باشیم.

وی فعالیت این مجموعه را مصداق اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: در شرایط سخت تحریم که دنیا روابط اقتصادی خود را با ما قطع کرده بود، نهال امید در گروه صنعتی و پژوهشی زر نخشکید و امروز پروژه ای که بیش از 90 درصد آن به اتمام رسیده است حاصل همان امید و خودباوری است.

سلطانی گفت: در کنار کار تولید، ما خود را از تکالیفی که در مقابل محیط زیست داریم مبرا ندانستیم و در محل پالایشگاه قبل از شروع فعالیت مجموعه، تصفیه‌ فاضلاب مدرن و پیشرفته‌ای طرح ریزی و احداث شده است.