به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، احمد مرادی در حاشیه اختتامیه جشنواره بین‌المللی خلیج فارس اظهار داشت: خلیج فارس همواره در طول تاریخ اهمیت و ویژگی‌های خاصی داشته که تأثیر خود را بر فضای پیرامونی خود به ویژه بر خلق و خوی مردمان ساحل‌نشین هرمزگان به یادگار گذاشته است.

وی افزود: مردم دریادل استان هرمزگان در طول همه تاریخ مدافع خلیج فارس و هویت او بوده‌اند و هیچ چیز قادر به تغییر هویت خلیج فارس نیست، چراکه با دل و جان مردمان ایران سرشته شده است.

منتخب مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، ابوموسی و بندرخمیر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نقشی که خلیج فارس در تأمین انرژی جهان داشته و دارد، سبب معطوف شدن نگاه ‌های سیاسی به آن در طول ١٠٠ سال اخیر شده اما تاریخ این نام به بلندی نام ایران عزیز است.

مرادی یکی از ویژگی‌های مهم خلیج فارس را در ابعاد اقتصادی آن برشمرد و گفت: تنها تأمین نفت و گاز در این منطقه سبب اهمیت بیش از پیش آن نیست و اکنون خلیج فارس به کانون تجارت و تبادل کالا و خدمات لااقل برای بیش از ٥٠٠ میلیون نفر از مردمان ساکن در اطراف آن یا مردمان ساکن در کشورهای شمالی ایران تبدیل شده است.

وی اهمیت روز افزون خلیج فارس را یکی از علل و عوامل تلاش جاعلان برای جعل نام خلیج فارس عنوان کرد و ادامه داد: باید به موازات فعالیت‌های فرهنگی در حفظ و حراست از نام خلیج فارس، نیم‌ نگاهی نیز دیپلماسی سیاسی و فرهنگی پیرامون آن داشته باشیم و با هوشمندی ویژه مانع از دست‌یابی فرصت‌طلبان به مطامعشان شویم.

منتخب مردم بندرعباس در بخش دیگری از اظهارات خود به جان‌فشانی‌های فراوان مردم هرمزگان در طول تاریخ این منطقه برای صیانت از منافع ملی کشورمان اشاره و یاد و خاطره شهیدان رئیسی و دارا را نیز گرامی داشت.

مرادی تأکید کرد: پشت هر توطئه و بحرانی در منطقه خلیج فارس، کشورهای بیگانه قرار دارند و اگر آنها خلیج فارس را ترک کنند، مردم منطقه در صلح و آرامش و برادروار با یکدیگر بدون کوچک‌ترین تنشی زندگی خواهند کرد.