به گزارش برنا از شهرکرد؛ سرهنگ مجید زمانی گفت: طی سال گذشته 179 فقره پرونده تخلف کشفیات فرآورده های جنگلی در چهارمحال و بختیاری تشکیل شد.

وی ادامه داد: در کشفیات انجام شده در سال گذشته 43 هزار و 460 کیلوگرم چوب و 23 هزار و 662 کیلوگرم هیزم کشف شد.

به گفته وی، در همین مدت حدود 13 هزار کیلوگرم سایر فرآورده های جنگلی از جمله انواع گیاهان دارویی از متخلفان کشف و ضبط شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در سال گذشته در فصل حریق، 78 مورد آتش سوزی به وسعت حدود 225 هکتار در عرصه های منابع طبیعی استان رخ داد.

زمانی گفت: آتش سوزی در جنگل ها ومراتع به دو روش عمدی و غیر عمدی صورت می گیرد که مهم ترین عامل آتش سوزی های به وقوع پیوسته در سال گذشته در استان عامل عمدی یا انسانی بوده که بیش از 95 درصد از حریق های رخ داده را شامل می شود.

وی، از عوامل غیر عمدی حریق که خود به دو دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می شوند را روشن کردن آتش در مراتع و جنگل ها توسط چوپانان و گردشگران، و خاموش نکردن آن، وزش باد، و حتی بازتاب نور در شیشه شکسته یا آینه کوچک افتاده در سطح بیابان اشاره کرد.

زمانی از مردم خواست گزارشات و تخلفات تصرف و تعرض در عرصه های منابع طبیعی بخصوص حریق در این عرصه ها را از طریق تماس با کد امداد جنگل و مرتع به شماره 1504 گزارش دهند.

وی افزود: در سال گذشته 440 کوره زغال در استان معدوم شد و در این راستا 78 پرونده تشکیل و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گفته سرهنگ زمانی، طی سال گذشته 440 پرونده چرای غیر مجاز دامی معادل 63 هزار و 605 واحد دام غیر مجاز در مراتع در استان تشکیل شد.

به گزارش برنا، 86.6 مساحت چهارمحال و بختیاری را اراضی ملی شامل می شود که از وسعت استان 307 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 93 هزار هکتار مرتع است.