به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، نخستین جشنواره بناهای ارزشمند معماری استان قزوین با حضور مسوولان و مدیران راه و شهرسازی استان قزوین برگزار شد. محسن اسماعیلی دبیر این جشنواره با اشاره به اینکه این رخداد رویداد متفاوتی است که می تواند ما را به سوی آرمانها و اندیشه های بلند معماری در شهرهایمان سوق دهد، گفت: این جشنواره در چارچوب برنامه های ملی و سراسری وزارت راه و شهرسازی با هدف تشویق ارزشها و الگوهای معماری اصیل و معاصر و تاثیر آن بر روند معماری استان برگزار شده است.

اسماعیلی تصریح کرد: به همین منظور فراخوانی به دستگاهها و ارگانهای مختلف دولتی و غیردولتی ارسال شده و از آنها خواستیم بناهای واجد ارزش معماری خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی عنوان کرد: در همین راستا 40بنا به مدیریت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی فرستاده شده است و آثار ارسالی با دقت نظر قابل توجهی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

اسماعیلی در خصوص شاخص هایی که ملاک ارزیابی و بررسی بناها بودند گفت: ارتباط معماری مدرن و بومی، راه حل های ابتکاری در جهت ارتباط با محیط پیرامون و فضای شهری، اقلیم و فرهنگ، ابداعات سازه ای و ایده های نو از جمله سر فصل هایی بودند که به همین منظور توسط وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شد.

دبیر نخستین جشنواره بناهای ارزشمند معماری استان قزوین اعلام کرد: از میان این آثار 10بنا به عنوان کارهای شایسته تقدیر انتخاب شده و جهت گزینش 3طراحی برتر در اختیار هیات داوران قرار گرفت، یکی از این سه بنا به عنوان بنای شاخص در کتاب بنای ارزشمند معماری معاصر به چاپ خواهد رسید.

به گفته ی اسماعیلی ساختمانهای استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، سازمان نظام مهندسی ساختمان، فرهنگسرای بانو، مسجد دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل دیوان محاسبات، مدیریت شعب بانک صادرات، 10بنای واجد ارزش انتخابی توسط دبیرخانه جشنواره بوده اند.

مدیر شهرسازی و معماری این اداره کل همچنین افزود: مهندس مجابی، دکتر بهروز مرباغی، دکتر ایمان رییسی که از اساتید و صاحب نظران حوزه معماری هستند پس از بررسی اطلاعات 10ساختمان برگزیده و انجام بازدیدهای میدانی از آنها، 3بنای ارزشمند معماری استان قزوین را معرفی کردند.

دبیر جشنواره در ادامه گفت: کمال رهبری منش برای طراحی ساختمان کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، علیرضا تغابنی و پریسا علی محمدی برای طراحی ساختمان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین و مهندسین مشاور باوند برای طراحی ساختمان دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) به عنوان معماران برتر این جشنواره معرفی شدند.

در این مراسم که به مناسبت گرامیداشت روز معمار برگزار شده بود، علاوه بر فرزانه صادق مالواجرد مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت های واجد ارزش وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی فر مدیرکل راه و شهرسازی و علی فرج زاده ها رییس سازمان نظام مهندسی، دکتر موسی خانی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، مهندس پیرمرادی مدیرکل دفتر فنی استانداری، مهندس همتی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، علی ابراهیمی پاک رییس سازمان جهاد کشاورزی، مهندس ضیاآبادی معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداران، معاونین شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهرهای استان، همچنین مدیران و کارشناسان اداره کل راه و شهرسازی و اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان و بخشی از جامعه مهندسین معمار استان حضور داشتند.