به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، حامد مانی فر مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در نخستین جشنواره بناهای ارزشمند معماری استان قزوین، با اشاره به اینکه این جشنواره در سالهای آینده در سطحی گسترده تر برگزار شده و آثار برتر علاوه بر بناهای با کاربری عمومی در حوزه های دیگر نیز معرفی خواهند شد، گفت: معماری ساختمانهای با کاربری عمومی از نگاه مردم مهم بوده و اثرگذار است، از این رو یکی از اهداف این جشنواره تلاش برای جلب نظر معماران به مولفه های اساسی در ساخت این بناهاست.

وی در ادامه افزود: از سوی دیگر این جشنواره، قضاوتی است بر بناهای احداث شده تا طراحان و معمارانی که برای ایجاد آرامش مردم و زیبایی شهر تلاش می کنند، بدانند که تلاش و دقت نظرشان در نگاه مسئولان ارزشمند است.

مانی فر با اشاره به اینکه هویت‌ بخشی در معماری بسیار حائز اهمیت است، بیان کرد: باید تعریف درستی از معماری داشته باشیم تا بتوانیم ساختمان های با هویت ایجاد کنیم، بی تردید این معماری است که از مصالح بی جان و بی روح، اثری ماندگار و روح افزا می سازد.

مهندس مانی فر با اشاره به اینکه ساختمان ها در بافت های تاریخی هر کدام هویت و شخصیت خود را دارند، مطرح کرد: قرار گرفتن این بناها در کنار هم آشفتگی ایجاد نمی کند زیرا هماهنگی و هم آوایی میان آنها باعث می شود تا انسان احساس آرامش کند.

مدیرکل راه و شهرسازی با بیان اینکه تفکری که برای بنا کردن شکل می گیرد از موجودیت خود ساختمان مهم تر است، یادآور شد: جاری کردن اندیشه و تفکر در ساختمانها بر عهده معمار بوده و  اوست که هوشمندانه و هدفمند هویت را در ساختمان ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه باید در صنعت ساختمان به اصالت و ریشه های شهر توجه کنیم، خاطرنشان کرد: اگر قرار است بدانیم از کجا آمده و به کجا می رویم باید اهمیت دادن به مؤلفه های یاد شده در دستور کار همه معماران قرار گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: کارهای مناسبی که در حوزه صنعت ساختمان عمومی اعم از دولتی و غیردولتی در سطح شهر قزوین انجام شده، در نگاه مردم تأثیر گذار بوده و مهندسینی که در صنعت ساختمان، فعالیت دارند، باید به بنای عمومی توجه بیشتری داشته باشند، زیرا عملکرد آنان از سوی مردم و دیگران مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.