به گزارش برنا از اصفهان، علیرضا دائمی افزود: با وجود بارش های خوب امسال ،اما هنوز از بحران و تنش آبی خارج نشدیم و در تمام کلانشهرها نیاز به مدیریت مصرف داریم.

معاون وزیر نیرو اظهارداشت: در زاینده رود، فارس، بوشهر و هرمزگان مشکلات کم آبی همچنان پابرجا است و بارش ها در این مناطق کافی نبوده است. مشکل کم آبی در کشور با چند بارش خوب برطرف نمی شود، گرچه شرایط بهتر شده اما مشکل کم آبی ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه بارش های امسال به حد نرمال نزدیک شده خاطرنشان کرد: اگر ده سال خشکسالی داشته باشیم چند سال باید بارش ها بیش از حد نرمال باشد تا به حالت ترسالی برسیم.

دائمی با بیان اینکه بارش های امسال خوب بود، اما هنوز ۲ درصد نسبت به درازمدت کاهش نشان می دهد اضافه کرد:از ابتدای سال آبی تاکنون ۲۲۷ میلیمتر بارش ثبت شده است. معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه میانگین بارش در سال های گذشته ۲۵۰ میلیمتر بود گفت: اما در ده سال اخیر به ۲۳۲ میلیمتر کاهش یافته که از تغییرات اقلیمی نشأت می گیرد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با بهتر خواندن حجم آب های سطحی امسال گفت: از ابتدای سال آبی ۴۶ میلیارد متر مکعب روان آب داشتیم که این رقم در دراز مدت ۶۸ میلیارد متر مکعب بوده است. وی درصد برخورداری مشترکان شهری از آب آشامیدنی سالم را ۹۹.۱ درصد و میزان برخورداری مشترکان روستایی (بالای ۲۰ خانوار) از آب آشامیدنی سالم را ۷۴ درصد اعلام کرد.