به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ سرهنگ کامبیز اسماعیلی در خصوص آسیب های فضای مجازی گفت: امروزه اینترنت مرزهای تازه ای در شکل گیری ارزش ها و هویت یابی پیش روی جوانان ایرانی قرار داده است و بخش عمده ای از فراغت جوانان صرف وب گردی و گفت و گو در نرم افزارهای پیام رسان می شود.

رئیس پلیس فتا استان کرمان افزود: گفت و گوی غالب در این شبکه ها , گفت و گوی دوستانه جوانان است که با نیت ارضای کنجکاوی ، آشنایی و سرگرمی و گاه شیطنت و ماجراجویی صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: فضای مجازی علیرغم فرصت های زیادی که دارد تهدیداتی را برای سلامت روان و سلامت جسم کاربران به وجود آورده است .

اسماعیلی بیان داشت: یکی از ویژگی های فضای مجازی پنهان ماندن هویت است که مجرمان از این ویژگی برای رسیدن به مقاصد و اهداف شوم خودشان حداکثر استفاده را می کنند.

وی جعل هویت را یکی از عوامل ارتکاب جرم در فضای مجازی عنوان کرد و گفت: در فضای مجازی بسیاری از افراد فریب هویت دروغین مجرمان را می خورند و به راحتی به آنها اعتماد می کنند و اطلاعات شخصی خودشان را در اختیار آنها قرار می دهند.

رئیس پلیس فتا استان کرمان بانوان را بیشترین قربانیان فضای مجازی برشمرد و اظهار کرد: متاسفانه بیشترین آسیب در این خصوص به استناد پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا متوجه بانوان بوده است که در بسیاری از موارد دچار آسیب های جدی در این خصوص شده اند.

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: انتشار اطلاعات خصوصی و عکس ها در فضای مجازی خصوصا شبکه های اجتماعی باعث وقوع جرم هایی در این زمینه شده است که علی رغم دستگیری مجرمان توسط پلیس فتا، آبروی رفته قربانیان در جامعه باز نمی گردد.

وی آسیب پذیری بیشتر جامعه در حوزه فضای مجازی را به دلیل استفاده نادرست کاربران خواند و اذعان کرد: در جامعه امروز ایران یکی از چالش های فراروی فضای مجازی، تضاد های فرهنگی جامعه با این ابزارها و شبکه های اجتماعی است که به علت عدم برنامه ریزی مناسب این تضادها به شکل برجسته تری نمایان و آسیب های بیشتری به جامعه وارد می شود.

اسماعیلی تشریح کرد: در این بین استقبال نوجوانان و جوانان از این فضا بیشتر است و با توجه به اینکه فرهنگ سازی در زمینه استفاده بهینه ومناسب ازفضای مجازی توسط خانواده ها خوبی انجام نشده است خطرات و تهدیداتی را برای جامعه به همراه داشته است.

وی در پایان گفت: همچنین جذابیت های جنسی زودگذر، پر کردن خلا شکست عشقی، چشم و هم چشمی برای فعالیت در فضای مجازی، ماجراجویی و یافتن احساس قدرتمندی و عزت نفس کاذب نیز از گرایش نوجوانان و جوانان به سمت فضاهای مجازی است.