به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، در این جلسه مدیران کل پدافند غیر عامل و مدیریت بحران استانداری، مشاور استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، فرمانداران شهرستان های گناباد و بجستان، نماینده مردم شهرستان های مذکور در مجلس شورای اسلامی، مدیران کل منابع طبیعی , هواشناسی و نمایندگانی از دیگر ادارات ذی ربط استانی  حضور داشتند.

محمد مقدوری معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری خراسان رضوی در این جلسه اظهار داشت: مساله افزایش ریزگردها درگناباد و بجستان صرفا یک مساله محلی نیست و اگر چاره اندیشی نشود , ممکن است دامنه ی آن به دیگر مناطق استان نیز گسترش پیدا کند.

در این جلسه , مسائلی از جمله : تاثیر دو دهه خشکسالی درتشدید فعالیت کانون های فرسایش خاک به عنوان مهمترین عامل از سوی متخصصان و مدیران مربوطه و همچنین افزایش مهاجرت  در سالیان اخیر و لزوم جلوگیری از گسترش این پدیده به مناطق مرکزی استان مطرح شد.

در این جلسه , مقرر شد سریعا کارگروهی با محوریت منابع طبیعی و عضویت آب منطقه ای , جهادکشاورزی , سازمان مدیریت , محیط زیست و مسئولان محلی تشکیل شود تا مجموعه اقدامات مورد نیاز و به ویژه اقداماتی که مستلزم تخصیص اعتبار است را در قالب برنامه ای ذیل برنامه ششم توسعه ارائه کنند.

تامین منابع مالی نیز از طرق استانی و ( ترجیحا ) ملی , با پیگیری مقامات استان و نماینده گناباد و بجستان درمجلس شورای اسلامی صورت خواهد گرفت.

 همچنین , سهم اعتبارات استانی شهرستان های گناباد و بجستان برای تسریع در عملیات اجرایی پروژه های مربوطه 20درصد افزایش یافت.