به گزارش خبرگزاری برنااز گچساران؛ 26ژوئن و پنجم تیرماه  هر ساله به  عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدرنامگذاری شده که نشانگر اهمیت بحث مواد مخدر و پیامدها و تبعات آن می باشد.

 بر پایه این گزارش در کشور ما نیز هفته اول تیرماه هر سال به عنوان "هفته ملی مبارزه با مواد مخدر" نامگذاری و در راستای فرهنگ سازی و مبارزه با این مواد افیونی برنامه های در این هفته در نظر گرفته می شود.

به همین مناسبت فرماندار شهرستان گچساران در گفتگو با این پایگاه اطلاع رسانی با تبریک فرا رسیدن ماه پر برکت رمضان بر اهمیت موضوع اعتیاد و برنامه های پیشگیرانه در این زمینه تاکید نمود و اظهار داشت که اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه‌های مختلف می‌شود.

رحیمی  همکاری  و تعامل بین ادارات و دستگاههای اجرایی شهرستان و مردم را  در زمینه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد بسیار مهم دانست و افزود : مردم باید به این مرحله از آگاهی برسند که مانند حساسیت و واکنش به بیماریهای واگیردار و صعب العلاج به همین نسبت به موضوع مواد مخدر حساسیت داشته باشند زیرا اگر حساسیت ایجاد شود می‌توان ‏در این زمینه موفق عمل کرد‎.‎

رئیس شورای فرعی مبارزه با مواد مخدر شهرستان ادامه داد : مبارزه با مواد مخدر از ملاحظات جدی و اصلی است که همه ساله در این هفته اقداماتی به صورت نمادین در ارتباط با آن اجرا می شود.

وی با تاکید بر اهمیت نقش رسانه ها  و ضرورت  و لزوم اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی برای مردم و خطرات و تهدیدات مواد مخدر صنعتی در جامعه گفت: نهادهای فرهنگی  دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، محیط‌های کسب و کار و محله‌ها نیز باید نسبت به موضوع ‏مواد مخدر حساس شود تا بتوان مشکلات و آسیب‌های ناشی از مواد مخدر را کنترل کرد که اصحاب رسانه نیز در این مورد نقش تاثیر گذاری دارند.

فرماندار گچساران  اختصاص مبحثی از خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه به موضوع مواد مخدر توسط ائمه جمعه را از عوامل اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر خواند و گفت :آگاه نمودن خانواده ها و جوانان از مضرات این مواد خانمانسوز و نقش ‏مذهب در زندگی آحاد مردم به ویژه جوانان به عنوان مؤلفه‌ای در کنترل و خود داری از روی آوری به مواد مخدر می باشد.

وی در ادامه، تجلیل از خانواده های جانبازان و شهدای مبارزه با مواد مخدر را از دیگر برنامه های این روز برشمرد.

رحیمی  اجرای برنامه های متنوع از جمله تجلیل از معتادان  بهبود یافته در طول این هفته اظهار داشت : در این هفته نمایشگاهی با محوریت اداره ارشاد اسلامی  و در محل بهزیستی شهرستان در ارتباط با این هفته برگزار خواهد شد.

فرماندار گچساران برگزاری مسابقات ورزشی با مشارکت ادارات و با حضور بهبودیافتگان را از دیگر برنامه‌های سالروز جهانی مواد مخدر خواند و بیان کرد: برگزاری نمایشگاهها،کارگاههای آموزشی ،برگزاری تئاترهای خیابانی ،برگزاری همایش ،نمایشگاه عکس و ... از دیگر برنامه های این هفته می باشد که با مشارکت ادارات برگزار خواهد شد.