به گزارش خبرگزاری برنا از سمنان، امام جمعه موقت سمنان در این مراسم که دیشب در تالار لاله سمنان برگزار شد، با اشاره به کمک‌های چشمگیر مردم خیر استان در موسسات خیریه مختلف اظهار داشت: به منظور جلب کمک‌های مردمی برای آزادسازی زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد نیز لازم است در طول سال آموزش‌های لازم جهت شناخت مردم درخصوص تفاوت این گروه از زندانیان با مرتکبان جرایم عمدی ارائه گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر عبدوس افزود: آزادسازی یک زندانی جرائم غیرعمد، کمک به دو خانواده محسوب می‌شود، یکی خانواده شاکی که دچار تنگنا شده و دیگری خانواده فرد زندانی که به واسطه گرفتاری مالی در زندان به سر می‌برد.

عبدوس با بیان اینکه در نظام هستی همه اعمال انسان‌ها مثل یک شبکه به هم پیوسته است، و هیچ عمل خیری بدون پاسخ نخواهد ماند، با نقل فرمایشی از حضرت محمد(ص) بیان داشت: رسول اکرم(ص) بهترین اعمال نزد پروردگار را خوشحال نمودن بندگان خدا دانستند، که از این فرمایش می‌توان دریافت که اگر انسانی غم دیگران را بزداید و دلى را به دست آورد، به خدا نزدیک مى‌شود. پیامبر اسلام نجات یک نفر از گرفتارى و یا اداء قرض و دینش را نمونه‌هایی از خوشحال نمودن یک مسلمان برشمرده‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز در بخشی از این مراسم با تشکر از خیرین و برگزارکنندگان گلریزان اظهار داشت: ما اینجا برای کمک به زندانیان جرائم غیرعمد حضور یافته‌ایم، افرادی که نه به خاطر ارتکاب جرایم عمدی، بلکه به دلیل عدم تمکن مالی، جرائم غیرعمد و یا بعضا دعاوی مالی بازداشت هستند و خانواده آنان چشم انتظار بازگشت آنان می‌باشند.

حیدر آسیابی با بیان اینکه کمک خیرین به خاطر برطرف سازی مشکلات عاطفی خانواده زندانیان در ماه مبارک رمضان، دارای اجر مضاعف است خاطرنشان کرد: فراتر از بحث اقتصادی کمک به این افراد، جنبه کمک عاطفی و اصلاحی است که به خانواده آنان ارائه می‌شود و بسیار حائز اهمیت است و شاید اجر آن به مراتب بالاتر از جنبه مالی آن باشد. وی با تاکید بر اهمیت جلب کمک‌های خیرین استان از طریق آگاهی‌رسانی و فرهنگسازی ابراز داشت: وظیفه داریم مشارکت در آزادسازی زندانیان را در طول سال استمرار ببخشیم و آن را تبدیل به یک فرهنگ کنیم. چرا که برخلاف مشارکت چشمگیر خیرین در امر مسجدسازی، مدرسه‌سازی، کمک به بیماران و سایر مسایل، آزادسازی زندانیان کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

دادستان مرکز استان افزود: اگر خیرین ما از اهمیت آثار و تبعات اجتماعی این کمک‌ها وقوف کامل پیدا کنند، قطعا همت آنان شامل امر آزادسازی زندانیان غیرعمد نیز خواهد شد.

مدیر کل زندان‌های استان و رئیس هیات مدیره ستاد دیه استان سمنان نیز در این مراسم اعلام کرد: در سطح استان تعداد 110 زندانی جرائم غیرعمد تحمل حبس می‌نمایند که حدودا 5 درصد از آمار را تشکیل می‌دهند.

عباسعلی‌عرب افزود: این عده از زندانیان مستحق دریافت کمک می‌باشند که امیدواریم بتوانیم با کمک‌های خیرین و دولت محترم این تعداد زندانی را هرچه زودتر از زندان‌های استان آزاد نماییم.

مدیر عامل ستاد دیه استان سمنان در پایان این مراسم اعلام کرد: در جشن گلریزان امسال، خیرین سمنانی جهت آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد، دو میلیارد و شش میلیون و پانصد هزار ریال کمک نموده‌اند.

نعمت‌اله جدیدی افزود: امیدوارم با کمک‌هایی که خیرین و نیز نهادهای دولتی و خصوصی در جشن گلریزان امسال تعهد کرده‌اند، امکان آزادسازی حداکثر زندانیان نیازمند از زندان‌های استان فراهم گردد تا نظاره‌گر بازگشت آنان به کانون گرم خانواده‌شان باشیم.

شایان ذکر است این مراسم با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عبدوس امام جمعه موقت سمنان، آسیابی دادستان مرکز استان، همتیان معاون استاندار، عباسعلی‌عرب مدیر کل زندان‌های استان، سیدعباس دانایی فرماندار سمنان، موسوی شهردار سمنان و برخی از مدیران کل و مسئولین دستگاه‌های دولتی و جمعی از خیرین و نیکوکاران برگزار شد.