به گزارش خبرگزاری برنا-ایلام-"مرتضی دارایی"اظهار کرد : به دنبال تاکید مقام معظم رهبری و اشاره معظم له بر توجه به صنایع کوچک و متوسط دولت در موضوع اقتصاد مقاومتی در حوزه صنعت به ویژه صنایع کوچک و متوسط سیاست هایی دارد که برای اجرا به استان ها ابلاغ شده است.

وی ادامه داد : با توجه به این که بیش از 92 درصد بنگاه های کشور را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می دهد اما سهم آنها از اشتغال کل کشور 45 درصد است مقام معظم رهبری این پرسش را مطرح فرمودند که چرا این حجم بزرگ صنایع سهم کوچکی در اشتغال دارد.

وی تاکید کرد: دولت، مجلس، قوه قضاییه، بانک ها، دستگاه های نظارتی و رسانه ها به ویژه رسانه ملی همه وظیفه دارند برای همدلی و همزبانی که پیش نیاز تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه صنایع کوچک و متوسط است، کمک کنند.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی ایلام افزود : با توجه به اینکه شعار اصلی دولت بهبود فضای کسب و کار و حمایت از بخش خصوصی است در این زمینه برنامه هایی انجام شده که هدف آنها تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش های مختلف است.

دارایی گفت : در راستای سیاست های دولت برای تحقق مقوله اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری در حوزه صنایع کوچک و متوسط کشور کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان به ریاست استاندار و با اختیارهای فراوان تشکیل شده که هر هفته به منظور رفع موانع و مشکلات واحدهای صنعتی نشست برگزار می کند.

وی یاد آور شد : در کنار این کارگروه دو کارگروه دیگر شامل کارگروه ایجاد رونق صنایع کوچک و متوسط استان و کمیته های بررسی درخواست تسهیلات بانکی در استان فعال شده که به واحدهایی که درخواست تسهیلات دارند پس از نام نویسی در پایگاه بهین یاب رسیدگی می شود.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان ایلام افزود : پس از نام نویسی در پایگاه بهین یاب تقاضای مدیر واحد یا صنعتگر در کمیته درخواست تسهیلات  و سپس در کارگروه ستاد تسهیل سرمایه گذاری استان مصوب و در پایان برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی می شود.

وی گفت : نشست های خوبی تاکنون در این زمینه برگزار شده و چندین واحد صنعتی استان که نیازمند دریافت کمک و تسهیلات بانکی بودند شناسایی شده اند.

دارایی واحدهای واجد شرایط و مشمول دریافت تسهیلات در قالب اقتصاد مقاومتی را شامل واحدهای فعال با ظرفیت پایین که برای تکمیل ظرفیت نیاز به تزریق سرمایه درگردش دارند ، واحدهای راکد و غیرفعال که مشکل فروش و بازار ندارند و تنها نیازمند تزریق نقدینگی هستند و طرحهای با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد عنوان کرد.

وی یاد آور شد : همه این واحدها در استان شناسایی شده اند و اکنون به صورت روزانه در کارگروه مشترک استانداری ، سازمان صنعت، معدن و تجارت ، شرکت شهرکهای صنعتی و بانکهای عامل در حال معرفی و ساماندهی هستند.

مدیر عامل شهرک های صنعتی ایلام توضیح داد: دولت مشوق های بسیار خوبی برای صنایع کوچک و متوسط در نظر گرفته و به استان ها ابلاغ شده که بر این اساس صاحبان صنایع کوچک و متوسط که چک برگشتی یا بدهی معوقه جاری دارند برای رونق تولید و اشتغال می توانند از این تسهیلات دولتی استفاده کنند.

وی افزود : دولت در قانون بودجه امسال 35 درصد درآمدهای بخش هدفمندی یارانه ها به مبلغ بیش از 16هزار میلیارد تومان در قالب یارانه سود تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط ، کشاورزی ، گردشگری و... اختصاص داده که با این مبلغ تحول جدی در حوزه اقتصاد کشور رخ خواهد داد.

دارایی اضافه کرد : استاندار که در پیگیری رفع مسائل و موانع تولید بسیار جدی و پرکار است در راستای کمک به رونق صنایع کوچک و متوسط استان تفاهم نامه ای با بانک سینا تا سقف 20 میلیارد تومان در مرحله نخست منعقد کرده که تسهیلات کم بهره به واحدهای صنعتی و تولیدی پرداخت می شود.

وی ادامه داد : همچنین هفته گذشته ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در قالب بنیاد برکت موافقت کرد که بیش 100 میلیارد تومان در قالب مشارکت در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری و ... استان ایلام سرمایه گذاری کند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام تاکید کرد : همه این اقدام ها و حمایت ها به طور قطع زمینه ساز تحول اقتصادی و تحول در حوزه صنعت استان است و در واقع امسال را باید سالی مهم و سرنوشت ساز در عرصه شکوفایی و رونق اقتصاد ایلام نام نهاد.