به گزارش خبرگزاری برنا از سمنان ؛حجت‌الاسلام غلامرضا زاهدی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی، در محل مجتمع فرهنگی ولایت سمنان، ضمن اشاره به راه‌اندازی نخستین کتابخانه تخصصی ادیان و فرق نوظهور در این شهر، استفاده از این کتابخانه را برای عموم آزاد دانست و عنوان کرد: این کتابخانه تخصصی با هدف ارتقاء سطح دانش و آگاهی مردم راه‌اندازی خواهد شد.

وی احیاء و اشاعه اسلام میان مردم و به خصوص جوانان، دفاع از اصول اسلام وشناخت توطئه‌های دشمنان را از جمله وظیفه سازمان تبلیغات اسلامی برشمرد و افزود: طرح حمایت از جمعیت بانوان فرهیخته نیز در این اداره برگزار می‌شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سمنان از برگزاری 120 گفتمان دینی طی سه ماهه نخست سال‌جاری در این شهرستان خبرداد وگفت: دراین مدت 106 گفتمان ویژه دانش‌آموزان، شش گفتمان در مقطع حوزوی و هشت گفتمان هم در دانشگاه‌ها برگزار شده است.

زاهدی برگزاری گفتمان‌های دینی را گام موثری در راستای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان دانست و ادامه داد: گفتمان‌های دینی با موضوعات آسیب‌های اجتماعی، عفاف و حجاب، دین و زندگی، مهارت‌های زندگی و نحله‌های انحرافی طی سال‌جاری تداوم خواهند داشت.

وی با بیان اینکه گفتمان دینی از برنامه‌های بسیار خوب و سازنده سازمان تبلیغات اسلامی است که نتایج اثربخش آن در جامعه مخصوصا بین جوانان کاملا مشهود است، اضافه کرد: احیاء و اشاعه اندیشه تابناک اسلام در میان مردم به ‌ویژه نسل جوان یکی از اهداف این طرح است.

به گفته زاهدی گفتمان‌های دینی به دو صورت کارگاهی و عمومی برای دانش آموزان، دانشجویان و طلاب حوزوی برگزار می‌شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سمنان در بخش دیگر سخنان خود به فعالیت‌های دیگر این نهاد اشاره داشت و ادامه داد: درحال حاضر 179 هیات مذهبی شامل 108 هیات مختص برادران، 34 هیات ویژه خواهران و 37 هیات نیز برای دانش‌آموزان در سطح شهرستان فعالیت دارند.

زاهدی با اشاره به ثبت شدن هشت هیات مذهبی طی سال گذشته در سمنان اظهارداشت: سازمان تبلیغات تنها دستگاه مسئول نظارت بر هیات‌های مذهبی و عزاداری‌ها در سطح کشور است.

وی مسئولیت اعزام روحانی و مبلغ به مناطق روستایی، مساجد، ادارات، مدارس را از وظایف این سازمان برشمرد و افزود: چاپ و نشر قرآن کریم، تاسیس مراکز هنری و مذهبی، تجهیز کتابخانه‌های مساجد، پیشنهاد سیاست‌های کلان سازمان تبلیغات اسلامی به رهبری، انجام مطالعه و نیازهای کاربردی جامعه دینی، فراهم کردن شرایط و زمینه‌های مناسب برای گروه‌های تاثیرگذار و ... نیز از دیگر رسالت‌های این نهاد انقلابی است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سمنان اظهار داشت: در حال حاضر 30 تشکل ویژه بانوان در امور مذهبی فعالیت داشته و جلسات آنان به‌صورت منظم هفتگی یا ماهانه برگزار می‌شود.

زاهدی افزود: چهار موسسه قرآنی، دو خانه قرآنی شهری و یک خانه قرآن روستایی ویژه بانوان در شهرستان سمنان فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه حضور بانوان در فعالیت‌های مذهبی در شهرستان سمنان بسیار ویژه و نمونه است، خاطرنشان کرد: با اجرای طرح ساماندهی مبلغان خواهر برای بیش از 150 مبلغ بانو در سمنان پرونده تشکیل شده است.

زاهدی همچنین گفت: در اجرای طرح ساماندهی مبلغان برای 100 مبلغ بانوی حوزوی و نیز 50 مبلغ زن سنتی تشکیل پرونده شده است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سمنان با اشاره به اینکه 172 روحانی در سطح شهرستان به امر اقامه نماز جماعت مشغولند، تصریح کرد: 55 روحانی در ادارات، 52 نفر در مساجد و 65 امام جماعت نیز در سطح مدارس فعالیت می‌کنند.

زاهدی از راه‌اندازی چهار خانه قرآنی طی سال گذشته در سمنان خبرداد و افزود: پنج موسسه فعال قرآنی و هفت خانه قرآنی در سطح شهرستان در زمینه روخوانی، روانخوانی، تفسیر و ... فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به سامانه‌های سجام، طوبی و پورتال مساجد، بیان کرد: تمام مبلغانی که تحصیلاتی بالاتر از پایه ششم حوزوی دارند برای اعزام به مناطق باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنند که در این راستا کدی به آنها اختصاص داده می‌شود تا با آن بتوانند خود را در منطقه مورد نظر معرفی کنند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سمنان با اشاره به اینکه آموزش و سطح بندی مداحان در سامانه طوبی صورت می‌گیرد، گفت: 483 مداح در شهرستان شناسایی شدند که با ثبت‌نام در این سامانه سطح‌بندی می‌شوند.

زاهدی همچنین با اشاره به این موضوع که شناسایی مساجد با سامانه پورتال مساجد امکان پذیر است، افزود: تاکنون 73 مسجد و 30 حسینه در شهرستان سمنان در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.

وی شناسایی 80 دانش‌آموز نخبه بالای 18 سال و ساماندهی آنها در سامانه پاتوق فرهنگی را از دیگر فعالیت‌های این اداره عنوان کرد و گفت: طی سال گذشته 11برنامه در زمینه‌های مختلف برای این دانش آ‌موزان برگزار شد.