به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ "محمود وفایی" با اشاره به حفاری غیر مجاز توسط پنج قاچاقچی اشیاء عتیقه در محل یک آتشکده قدیمی در حوالی زرند که منجر به زیر آوار ماندن سه تن از آنها شد ، بیان داشت: این اتفاق اخیرا در روستایی به نام رشک وسطی در فاصله 34 کیلومتری شمال زرند در محل تپه ای باستانی که به احتمال زیاد قلعه تاریخی از دوره ساسانی می باشد، رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه این بنای تاریخی به دلیل آواربرداری غیراصولی و با استفاده از بیل مکانیکی و لودر و نیز سایر اتفاقات رخ داده کاملا مخدوش و دیوارهای خشتی آن از بین رفته است، افزود: در شرایطی فعلی پرکردن چاله های عمیق ایجاد شده، جهت جلوگیری خطر سقوط برای اهالی و ادامه حفریات غیرمجاز و امکان نظارت بیشترنیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی بر منطقه، بهترین راه حل می باشد.

وفایی بیان داشت: باتوجه به وسعت پهناور و تعدد تپه های باستانی، حفاظت از این نوع تپه ها ملزم به وجود تعداد زیادی از نیروهای یگان میراث فرهنگی می باشد که متاسفانه دراین خصوص دچار کمبود نیرو هستیم ومجوز و بودجه کافی جهت جذب نیروهای بیشتر را نداریم.

وی خاطرنشان کرد: این گونه تپه های باستانی را نمی توان به وسیله تابلو و یا فنس کشی مشخص کرد زیرا حفاران غیر مجاز بیشتر از هرزمان دیگر در خصوص حفاری و جستجو کنجکاوتر خواهند شد.

وی تصریح کرد: این اداره کل جهت حفاظت از ابنیه تاریخی نیاز مبرم به همکاری دهیاری ها، بخشداری ها و همچنین دوستداران میراث فرهنگی هرشهرستان دارد که امیدواریم طی برگزاری جلساتی این همکاریها رونق بیشتری یابد.