به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان ،نشست کمیته ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین در دانشگاه علوم پزشکی لرستان به ریاست دکتر کورش ساکی رئیس دانشگاه و با حضور معاونین درمان و بهداشتی و روسای شبکه ها روز یکشنبه 6 تیرماه 95 در سالن شماره یک حوزه ریاست برگزار شد.

در این نشست گزارشی اجمالی از وضعیت کنونی زایمان طبیعی و سزارین در استان و بیمارستان های دانشگاهی طی سال های 93 و 94 و سه ماهه اول سال 95 بصورت مقایسه آماری و میزان شاخص های آن ارائه گردید ، سپس دکتر ساکی با تاکید بر کاهش این آمارها گفت: اگر سزارین در مقایسه با میانگن جهانی و کشوری آن پایین نمی آید باید به دنبال علل های آن بگردید.

وی افزود:ارزیابی آماری شش ماهه و یکساله شما نشان دهنده آن است که اقدامی منتج به نتیجه صورت نگرفته است ، فقط گزارش آماری ارائه می دهید ، باید با اقدامات مداخله ای و بررسی دائم علل های آن و با ورود اکتیو به این قضیه به اهداف مورد نظردانشگاه برسید.

ساکی  گفت: دخالت حتما" ضروری است و گزارش لحظه به لحظه برای نشان دادن آمارها بسیار مهم خواهد بود و اگر سازمان های بیمه گر درست عمل کنند خود آنها بهترین گزینه کنترل گر می باشند و وقتی می بینند هزینه هایشان بالا می رود آنها نیز به این قضیه ورود پیدا می کنند و سیستماتیک با ما همکاری می کنند.

وی در پایان سخنانش گفت: فرآیندهای ارزیابی را مجددا" بازنگری کنید و با ایجاد حساسیت برای روسای شبکه ها و بیمارستانها ،کاری کنید که آنها خود گزارش آماری شان را با افتخار بیان کنند و بگویند ما در فلان مورد ، آمارمان را کاهش داده ایم . حتما" مرگ و میر مادران باردار و سزارین ها را مد نظرتان باشد چرا که کاهش ندادن این آمارها اصلا" قابل قبول نخواهد بود.

در پایان روسای شبکه ها راهکارهای مناسب خود را در برای کاهش آمارسزارین ها و تشویق مردم برای زایمان طبیعی بیان کردند.