به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، حامد مانی فر مدیرکل راه و شهرسازی قزوین با اعلام این خبر گفت: تحول نظام سلامت و بهبود وضعیت خدمات حوزه درمان از اولویت های راه و شهرسازی بوده و با توجه به امکانات و اختیارات، تلاش خود را در این حوزه به کار خواهیم گرفت.

مانی فر در این باره اظهار کرد: این زمین ها به مساحت ۸هکتار در ابتدای شهرک کوثر قرار داشته و متعلق به تعاونی مسکن سپاه است.

وی ادامه داد: مقرر شد اداره کل راه و شهرسازی قزوین زمینی را در عوض زمین های یاد شده به بنیاد مسکن داده و سپس زمین یاد شده را برای ساخت بیمارستان به دانشگاه علوم پزشکی واگذار کند.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین اضافه کرد: همچنین مقرر شد دانشگاه علوم پزشکی قزوین طرح اجرایی بیمارستان را تهیه و اجرای آن را به زودی آغاز کند.

مانی فر تصریح کرد: در پنج سال گذشته ۱۵قطعه زمین با کاربری درمانی و بهداشتی و چندین واحد بیمارستانی و درمانی به بخش های مختلف خصوصی و دولتی واگذار شده که بیمارستان ۳۲تختخوابی آبیک، بیمارستان ۹۶تختخوابی تاکستان، بیمارستان ولایت قزوین و درمانگاه شهرک مهرگان از جمله آنهاست.

وی عنوان کرد: بیمارستان ۳۲تختخوابی آبیک که طرح آن توسط وزارت بهداشت و درمان تهیه شده، در زمینی به مساحت ۸هزار متر مربع احداث شد که زمین این بیمارستان از منابع راه و شهرسازی اختصاص یافت و پس از ساخت به صورت رایگان در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین خاطرنشان کرد: مساحت کل زیربنای بیمارستان ۳هزار مترمربع، اعتبار هزینه شده عمرانی غیراز هزینه تجهیز بیمارستان ۵میلیارد و ۸۴۰میلیون تومان و ساختمان آن دارای زیرزمین، همکف و طبقه اول شامل اداری، اورژانس، درمانگاه، آزمایشگاه و بخش های جراحی، اتاق عمل، بستری، زنان و زایمان است.

 مانی فر ادامه داد: احداث بیمارستان ۹۶تختخوابی تاکستان هم که در زمینی با ۸هزار مترمربع مساحت و ۷هزار و ۷۷۵مترمربع زیربنا از سال ۸۷ آغاز شده بود سال گذشته پایان یافت.

وی ادامه داد:این مرکز با اعتباری افزون بر ۲۱میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان، غیر از هزینه تجهیز بیمارستان، تحویل دانشگاه علوم پزشکی شد و به بهره برداری رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین اضافه کرد: این بیمارستان در سه طبقه روی همکف شامل ۶۹تخت نرمال و تعدادی تخت در بخش های مراقبت های ویژه، آی. سی. یو، مراقبت های ویژه بخش نوزادان، دو اتاق جراحی و یک اتاق عمل اورژانس و ساختمان های جانبی، تاسیسات زیربنایی، محوطه سازی و دسترسی های لازم است.

مانی فر یادآور شد: بیمارستان ولایت شهر قزوین هم به عنوان یکی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان در زمینی به مساحت ۵۲هزار مترمربع احداث شد که زمین آن از منابع راه و شهرسازی اختصاص داده شده و پس از ساخت در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته است.

وی با اشاره به احداث درمانگاه مهرگان در ناحیه شهری مهرگان عنوان کرد: این درمانگاه از سال ۹۰ تا ۹۲ کاملا از محل منابع داخلی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین ساخته شده و پس از تکمیل در اختیار دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین قرار گرفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین خاطرنشان کرد: مساحت زمین این درمانگاه ۳هزار مترمربع است و از محل منابع اعتباری راه و شهرسازی اختصاص داده شده است و در مجموع ۷۳۵متر مربع زیربنا دارد.

مانی فر با اشاره به هزینه کرد اعتباری افزون بر یک میلیارد و ۳۵۰میلیون تومان برای ساخت درمانگاه  گفت: در خصوص ایمنی تمام این ساختمان ها بر اساس آخرین ویرایش آیین نامه ۲۸۰۰ و ضوابط ایمنی در زلزله ساخته شده و تمام نکات ایمنی در ساخت و ساز و مقاوم سازی آنها رعایت شده است.