به گزارش برنا،به نقل از روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اردبیل، بهروز زلالی، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اردبیل گفت: کار جمع‌آوری زکات همزمان با برداشت محصولات کشاورزان در تمام مناطق استان اردبیل آغاز شده به طوری که عاملان زکات تلاششان بر این است تا با همکاری دهیاران، شوراهای شهر و روستا و ریش‌سفیدان محلات مختلف بتواند زکات واجب زارعان و کشاورزان را جمع‌آوری کنند.

وی با بیان اینکه در هر روستا که دارای ظرفیت زکات است شورای زکات تشکیل شده تا با همراهی دهیاران اعضای شوراها و معتمدین زکات جمع‌آوری شده و با اولویت رفع نیاز فقرا و نیازمندان زمینه خوبی برای این امر فراهم آید، ادامه داد: در کنار پرداخت زکات به فقرا اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه در مناطق روستایی نیز جزو اولویت‌های مصارف زکات است.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه از یک هزار و 800 روستای استان اردبیل در 850 روستا ظرفیت جمع‌آوری زکات را داریم، تصریح کرد: بنا به فتوای اکثر مجتهدان و علما و در عمل به احکام شرعی اولویت پرداخت زکات مربوط به تامین نیاز فقرا است که در این زمینه تلاش و پیگیری‌ها برای رفع دغدغه‌های احتمالی در این حوزه است.

این مقام مسئول در مورد جمع‌آوری زکات فطریه در روزهای گذشته، بیان کرد: ما با استقرار 200 پایگاه شهری و روستایی سعی کردیم تا زکات فطریه هموطنانمان را جمع‌آوری کنیم که در این راستا از ظرفیت مراکز نیکوکاری نیز استفاده کردیم تا مشکلات و نارسایی‌ها برطرف شود.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل افزود: امسال قرار شد در هر محله‌ایی که زکات فطریه جمع‌آوری می‌شود نیاز فقرا برآورد شده و توسط هیأت امنای محلات نسبت به تامین نیاز آنها از طریق پرداخت زکات فطریه اقدام شود.

زلالی یادآور شد: امسال هنوز رقم دقیق از میزان جمع‌آوری زکات فطریه انجام نشده و همچنان در برخی از پایگاه‌های شهری جمع‌آوری زکات فطریه باقی‌مانده هموطنانمان ادامه دارد.