به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، احمد مستخدمی مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه این محصولات در سال جاری با سرمازدگی بهاره روبرو بوده، حدود ۵۰درصد هلو و شلیل دچار سرمازدگی شده که پیش بینی می شود میزان تولید از ۵۲هزار تن به کمتر از ۲۵هزار تن کاهش یابد.

مستخدمی افزود: عمده باغات هسته دار هلو و شلیل در شهرستان های قزوین، البرز، تاکستان و بوئین زهرا قرار دارد که در حال حاضر در شهرستان تاکستان توسعه این باغات با سرعت بیشتری انجام می شود.

وی ارقام تجاری هلو و شلیل که در حال حاضر در توسعه باغات استفاده می شود را ردهاون، آلبرتا، انجیری، کیوتا، شمس، مغان و رفعتی ذکر کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر به علت کاهش نزولات آسمانی و افت چشمگیر سطح آب سفره های زیرزمینی و بر اساس سیاست های کلان سازمان جهادکشاورزی هیچگونه حمایتی از توسعه باغات هسته دار که نیاز آبی بالایی دارند انجام نمی شود.

مستخدمی اضافه کرد: در حال حاضر تنها توصیه استفاده از پایه های رویشی مقاوم به خشکی و کیفیت نامناسب خاک مانند جی اف و جی ان و ارقام تجاری جهت احداث باغات مدرن با استفاده از سیستم های نوین آبیاری وجود دارد.