به گزارش برنا،سرهنگ دوم حافظ شریفی رئیس پلیس فتای اردبیل در تشریح جزئیات این موضوع گفت: با توجه به اینکه درج آگهی های تبلیغاتی جایگاه ویژه ای در دنیای مجازی امروزه دارد، افراد زیادی از طریق درج این نوع آگهی ها اقدام به کسب و کار می کنند، اما هستند کسانی که از این تبلیغات برای اهداف سوء و کلاهبرداری استفاده می کنند.

وی ادامه داد: با توجه به این که ایام تعطیلات تابستانی فرصت مناسبی برای خانواده ها جهت گردش می باشد به نظر می رسد کلاهبرداری از طریق درج آگهی های فریبنده از سوی برخی آژانس های مسافرتی و تورهای گردشگری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه در این مدت آژانس های مسافرتی به بهانه های مختلف مانند تهیه روادید، مجوز اقامت، کار و تحصیل یا مسافرت با تورهای مختلف پول هنگفتی از طعمه هایشان کلاهبرداری می کنند، اظهار داشت: متأسفانه برخی از شهروندان با دیدن آگهی های اغواگر در این زمینه و بدون تحقیق و بررسی اقدام به همکاری و ثبت نام در سایت ها و پرتالهای این تورها و آژانس ها می کنند.

وی همچنین در بخش دیگر با اشاره به اینکه در مسافرت‌ها استفاه شهروندان از خدمات الکترونیک و استفاده از دستگاه کارتخوان و پرداخت الکترونیکی افزایش می‌یابد، گفت: برخی از شهروندان در این ایام جهت تهیه بلیط هواپیما و قطار به اینترنت مراجعه کرده و از این طریق اقدام می‌کنند که در اینگونه موارد باید مراقب کلاهبرداران و افراد سودجو در هنگام خرید باشند.

وی گفت : گردانندگان این سایت‌ها با جمع آوری اطلاعات مسافران مثل آدرس و شماره تلفن و زمان نبود آنها در منزل می توانند دست به سرقت از منزل آنها بزنند، لذا به هیچ عنوان آدرس و شماره های ثابت منزل و محل کار خود را در این دست سایتها وارد نکنید.

وی افزود : شهروندان در صورتی که مجبور به خرید از طریق درگاههای اینترنتی باشند مواظب باشند تا در دام سایت‌های جعلی موسوم به فیشینگ گرفتار نشوند و هنگام پرداخت، مواردی مانند بررسی آدرس اینترنتی ( URL ) و وجود گواهینامه SSL یا پروتکل امن انتقال اطلاعات (https) را در نظر گرفته و هنگام وارد کردن اطلاعات حساب خود حتما از کیبورد مجازی استفاده کنند.

رییس پلیس فتا اردبیل در خصوص استفاده از دستگاه‌های عابر بانک نیز اظهار کرد: هر چیز غیر عادی و مشکوک در مورد خودپرداز، می‌تواند نشان دهنده‌ این باشد که خودپرداز دستکاری شده است اگر به نظر می‌رسد چیزی به محل قرار دادن کارت یا صفحه کلید اضافه شده و یا دستورالعمل‌های غیر معمول در صفحه‌ نمایش ظاهر می‌شود، از آن دستگاه استفاده نکنید.

وی همچنین تاکید کرد: شهروندان در صورت مراجعه به فروشگاه‌ها و هنگام استفاده از دستگاه pos حتی الامکان شخصاً نسبت به وارد کردن رمز عابر بانک خود اقدام و وضعیت حساب و صورتحساب‌های بانکی خود را به طور منظم بررسی کنند و هرگونه اشتباه احتمالی را سریعاً به بانک مربوطه گزارش دهند.

این مقام انتظامی در پایان از هموطنان درخواست کرد : پیش از اقدام برای مبادله وجه درخواستی آژانس های مسافرتی و تورهای گردشگری، نسبت به مجاز بودن آنها و داشتن مجوز از سوی اداره کل نظارت و ارزیابی گردشگری، معاونت گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اطمینان حاصل و همچنین از سایت های دارای نماد اعتماد الکترونیک(E-namad) معتبر جهت استعلام آنها استفاده کرده و در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش تماس با ما و ایمیل : Ardebil_fata@police.ir و یا تلفن : 2183417- 045 و 110 گزارش نمایند.