به گزارش برنا،علی خاک نژاد صبح سه‌شنبه در جلسه بررسی وضعیت شبکه فاضلاب اردبیل تصریح کرد: توسعه فاضلاب به لحاظ بهداشتی و زیست‌محیطی اهمیت ویژه دارد.

وی افزود: میانگی  کشوری پوشش فاضلاب ۴۸.۵ درصد است در حالی که در اردبیل کمتر از میانگین و نزدیک به ۴۷.۱۵ درصد پوشش داریم.

مدیرعامل آبفای شهری استان متذکر شد: به دلیل توسعه شهر طی سال‌های اخیر لازم است ۴۵۰ کیلومتر فاضلاب در اردبیل اجرا شود که اجرای سالانه ۳۰ کیلومتر توسط آبفای شهری برنامه ریزی شده است.

خاک نژاد تأکید کرد: سال گذشته برای مرکز استان ۴۵ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده بود که هر چند این رقم قابل توجه نیست اما فقط ۲۲ میلیارد ریال تخصیص یافت.

وی تصریح کرد: از سویی توسعه شهرک‌های مسکونی موجب شده توسعه شبکه فاضلاب اهمیت جدی داشته و جزو اولویت‌های آبفای شهری قرار گیرد.

مدیرعامل آبفای شهری استان خواستار توجه مسئولان ارشد استان و نمایندگان برای تأمین اعتبارات این مهم شد و تأکید کرد: لازم است امسال و سال  آینده نمایندگان مجلس نیز در تأمین اعتبار مساعدت داشته باشند.

خاک نژاد همچنین به ضرورت ارتقا تصفیه‌خانه فاضلاب اردبیل اشاره کرد و گفت: قرار است برای تصفیه‌خانه هشت مدول کار شود که تاکنون یک مورد اجرا شده است.

وی متذکر شد: به جای وارد شدن فاضلاب ۱۲۵ هزار نفر، فاضلاب ۳۱۰ هزار نفر جمعیت وارد می‌شود و زمان ماندگاری نیز بالا است.

مدیرعامل آبفای شهری استان خواستار تأمین اعتبار مناسب ارتقا تصفیه‌خانه شد و تأکید کرد: آبفای شهری حتی برای جذب سرمایه‌گذار در اجرای این پروژه به شیوه BOT نیز تلاش می‌کند.