به گزارش  خبرگزاری برنا از لرستان ،غلامرضا سلیمانی با اعلام این خبر گفت: این اثر تاریخی- فرهنگی در ضلع غربی خیابان 17 شهریور خرم آباد واقع شده و بر اساس شواهد معماری و مصالح شناسی بخشی از تاسیسات آبرسانی شهر قدیم شاپورخواست بوده و بنای آن به دوره ساسانی منسوب است .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لرستان افزود : این اثر به شماره 1274 مورخ 1355/5/18در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مصالح به کار رفته در این اثر از سنگ و ملات گچ نیم کوب (سنگی) و ساروج است . این سازه آبی و مهندسی دارای کالبد دایره شکل با ضخامت 3 متر و قطر داخلی 18 متر و ارتفاع قریب 9 متر، دارای کارکردهایی از قبیل آبرسانی، آبیاری و تقسیم آب در سطح بوده است.

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای اهداف حفاظتی و ساماندهی این اثر ارزشمند تاریخی- فرهنگی فاز چهارم آزاد سازی حریم منظری این اثر را آغاز نموده است.

محمدرضا اسدی معاون میراث فرهنگی استان نیز بیان داشت : این فاز از عملیات آزاد سازی اثر شامل تملک و تخریب ساختمانی دو طبقه واقع در حریم درجه یک مصوب گرداب سنگی بوده که دارای 163 مترمربع عرصه و اعیانی 325 متر مربع می باشد که اجرای این فاز از عملیات آزاد سازی با اعتباری بالغ بر 2/960/000/000 ریال به انجام خواهد رسید.

وی خاطر نشان  کرد:تاکنون قریب 1884 متر مربع از حریم اثر مذکور آزاد سازی شده و جهت آزادسازی و تملک 1000 متر مربع عرصه و اعیان مابقی حریم نیارمند اعتباری بالغ بر 40/000/000/000 ریال است.