به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، دکتر محمدحسین برادران مدیرکل سازمان انتقال خون قزوین در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت 9مرداد روز جهانی انتقال خون در محل این اداره برگزار شد، اظهار کرد: درحالی چهل و سومین سال تاسیس سازمان انتقال خون را پشت سر می گذاریم که اوایل انقلاب 120هزار لیتر مبادله خون در کشور داشتیم درحالی که امروزه و در سال 94 این مقدار به بیش از 2میلیون رسیده است.

برادران ابراز کرد: افزایش 16برابری اهدای خون نسبت به دوران انقلاب یکی از دستاوردهای آن بوده که امیدواریم این روند در کشور ادامه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در سازمان انتقال خون قزوین 14خدمت تخصصی در فرآورده های خونی ارائه می شود که بیمارستان ها و مراکز درمانی از این خدمات استفاده می کنند.

مدیرکل سازمان انتقال خون قزوین با اشاره به اینکه سه راس اصلی اهداکننده و مصرف کننده و پرسنل مثلث چرخه انتقال خون را تشکیل می دهند، بیان کرد: هدف اصلی سازمان انتقال خون خدمت برای نجات جان انسان هاست و ما سعی می کنیم مستقیما جان آنها را نجات دهیم.

برادران ادامه داد: هدف ما در این سازمان افزایش تعداد اهداکنندگان مستمر خون در استان بیش از دو بار در سال است که امیدواریم در این زمینه موفق باشیم.

وی با اشاره به آمار اهدای خون در قزوین گفت: هم اکنون سهم استان نسبت به کل کشور در اهدای خون مستمر 50درصد است که این مقدار کافی نیست و باید سعی کنیم این عدد به 90درصد افزایش یابد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه باور غلطی مبنی بر اینکه هرکس یک بار خون بدهد دین خود را ادا کرده در این رابطه تصریح کرد: شعار ما این است که اهدای خون یکبار در سال کافی نیست و این یک نیاز همیشگی و مستمر است.

برادران عنوان کرد: طبق گفته پزشکان آقایان 4بار و خانم ها 3بار در طول سال باید اهدای خون داشته باشند که امیدواریم به این آمار ایده آل در استان برسیم.

وی با اشاره به افزایش 5درصدی اهدای خون در استان در چهارماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: خوشبختانه فرهنگ اهدای خون در استان ارتقا یافته که این امر بدون همکاری اصحاب رسانه استان میسر نبوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه بانوان نیمی از جمعیت اهداکنندگان را در بر گرفته اند خاطرنشان کرد: اهدای خون از طرف بانوان 6درصد افزایش داشته و از طرفی هم باورهای اشتباه در خصوص کم خونی و ضعیف بودن آنها برای اهدای خون باید اصلاح شود.

برادران اضافه کرد: در شب های قدر امسال بانوان حضوری 2برابری برای اهدای خون در این سازمان داشته اند و نیز در چهارماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24درصد افزایش در مرجعین و 15درصد افزایش در خونگیری و 18درصد افزایش در اهدای مستمر و 5/1درصد افزایش کلی داشته ایم که این مقدار در بانوان 22درصد افزایش داشته است.

وی ابراز کرد: سهم ما از اهداکنندگان چهار ماه نخست سال نیم درصد بوده که در این مدت 14درصد از نیاز بیمارستانی را برآورده کرده ایم.

مدیرکل سازمان انتقال خون قزوین با بیان اینکه در چهار ماه نخست امسال 15100نفر برای اهدای خون به این سازمان مراجعه کرده و از 11500نفر خونگیری شده است بیان کرد: در شب های قدر با افزایش 15درصدی 894نفر خواستار اهدای خونشان به نیازمندان شده اند که این اتفاق در دو پایگاه قزوین و تاکستان رخ داده است.

برادران با اشاره به اهدای خون از طرف زوج های جوان اظهار کرد: درصدد هستیم تا مدیرانی که تازه به سمت خود منصوب می شوند در بدوکار اقدام به اهدای خون کنند و از طرفی هم می خواهیم در طول سال در هفته های مناسبتی اقدام به خونگیری از مدیران دستگاه های اجرایی کنیم.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال شروع به ساماندهی اهدای خون در دستگاه های اجرایی استان کرده ایم که امیدواریم در تمام طول هفته شاهد خونگیری از آنها باشیم.

این مقام مسئول ابراز کرد: ایده آل ما دوبار اهدای خون در سال توسط مدیران دستگاه های اجرایی است که یک روز در هفته آن به بانوان این دستگاه ها اختصاص می یابد و از طرفی هم می خواهیم در طول هفته برای پرسنل سازمان هم برنامه اهدای خون داشته باشیم.

برادران با اشاره به مشکل عدیده این سازمان در قسمت اعتبارات گفت: هم اکنون با مشکل 50درصدی اعتبارات مواجه هستیم که در کنار آن فضای فیزیکی ما هم مناسب نیست که امیدواریم در این زمینه اقدام شود.

وی ادامه داد: انتقال خون قزوین یکی از معتبرترین مراکز در کشور است که از مراکز مختلف کشور برای آموزش به آن مراجعه می شود و همکاران ما هم برای انتقال تجارب خود به این مراکز مراجعه می کنند.

مدیرکل سازمان انتقال خون قزوین با اشاره به تامین 100درصدی خون استان در این سازمان ابراز کرد: 25درصد از محصولات ما به تهران ارسال شده و در طی انتقال خون اهداکنندگان باید از 5فیلتر پذیرش و سن و وزن و مصاحبه پزشکی و آزمایش عبور کنند.

برادران در خاتمه عنوان کرد: خون اهداشده توسط اهداکنندگان قرنطینه می شود و از طرفی هم سن خونگیری از 17 تا 60سال است که این سن برای کسانی که سابقه اهدای خون دارند به 65سال هم می رسد ضمن اینکه اهداکنندگان مستمر خون از خون سالم تری برخوردار هستند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: