به گزارش خبرگزاری برنا ، علی اوسط هاشمی یکشنبه شب در سومین نشست شورای راهبردی گردشگری سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: میراث فرهنگی، صنایع و گردشگری در این زمینه باید طرح های پیشنهادی خود را به شورای توسعه استان ارائه کند.

وی با اشاره به وجود 2 اثر مهم ثبت شده سیستان و بلوچستان در فهرست آثار جهانی شامل «شهرسوخته و کویر لوت» گفت: وجود این آثار ارزشمند تاریخی و فرهنگی در استان بهترین ظرفیت برای جذب گردشگران داخلی و خارجی است که باید مورد توجه میراث فرهنگی و گردشگری ، دستگاههای مختلف فرهنگی، بخش خصوصی و مردم خونگرم و مهربان استان قرار داشته باشد.

وی با اشاره به راه اندازی تورهای استان گردی افزود: تمامی دستگاه های دولتی تورهای گردشگردی برای کارکنان و خانواده هایشان را در سیستان و بلوچستان برنامه ریزی کنند.

وی با اشاره به این که سیستان و بلوچستان بیشترین دانشجو در سطح کشور را دارد بیان کرد: دانشگاه ها تورهای علمی، فرهنگی و تفریحی خود را در داخل استان برگزار کنند تا هر دانشجو سفیری برای معرفی استان و زمینه ساز افزایش سفرهای داخلی شود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: چند طرح گردشگری مهم در استان را برجسته سازی کنیم تا مردم در این مکان ها بتوانند به سرگرمی و تفریح بپردازند.

هاشمی با اشاره به این که 50 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان در روستاها سکونت دارند اظهار داشت: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روستاهای هدف گردشگری را مشخص و حداقل امکانات را برای افرادی که می خواهند از این مکان ها دیدن کنند فراهم سازد.

وی با اشاره به وجود سواحل زیبا در سیستان و بلوچستان افزود: حتی حداقل ها در سواحل و مکان های تفریحی استان ایجاد نشده که باید ظرفیت های مناسب در این بخش ایجاد تا گردشگران از این مناطق دیدن کنند.

وی تصریح کرد: سال آینده سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری کشور مشخص شده که باید از تمام ظرفیت های موجود استان در این زمینه استفاده کنیم.

وی بیان کرد: با توجه به گستردگی سیستان و بلوچستان و تنوع محصولات کشاورزی و آب و هوایی، طبیعت گردی و مناطق بکر و جذاب باید بیش از پیش مورد توجه میراث فرهنگی و گردشگری استان برای جذب گردشگر باشد.

کامبیز مشتاق گوهری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان نیز در این نشست به برنامه های پیش رو در زمینه توسعه و گسترش مکان های تفریحی و فرهنگی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: با اتمام این طرح ها زمینه پذیرش بیشتر گردشگر به سیستان و بلوچستان فراهم می شود.