به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، حمیدرضا فراست طلب مدیرکل زندان های قزوین در جلسه کمیته ارتقای سلامت بهداشت و روان زندانیان اظهارکرد: از اصلی ترین مؤلفه های نظام که در پرتو آن می توان در همه زمینه های تأمینی و تربیتی توفیقاتی کسب کرد حفظ سلامت جسمی و روانی زندانیان است.

فراست طلب ابراز کرد: موضوع بهداشت و سلامت زندانیان بیش از هر موضوع دیگری در زندانها برجسته  شده و برنامه جامع سلامت زندانها نیز چند سالیست که در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: آنچه مسلم است مهم‌ترین و اصلی ترین ابزار برای تحقق برنامه های تدوین شده در حوزه سلامت پیشگیری و آگاهی بخشی بافرهنگ سازی مناسب برای زندانیان می باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست گذاری سازمانی و با رویکردهای پیشگیرانه  کمیته ارتقای سلامت زندانیان با هدف حفظ سلامت جسمی، روانی و محیطی آنها در تمام زندانهای استان فعال است تا با استفاده از همه ظرفیت های لازم برنامه های سلامت‌ محور، افزایش آگاهی، ایجاد نگرش صحیح، مسئولیت پذیری، توانمندی و عملکرد مطلوب را در بین این افراد توسعه دهیم.

فراست طلب بابیان اینکه سلامت به عنوان یک نیاز ضروری و همه گیر نیازمند توجه و اقدامات تخصصی می باشد، تصریح کرد: کمیته ارتقای سلامت موظف است با ایجاد بستری مناسب و با آگاهی بخشی مستمر نسبت به تغییر و اصلاح باورهای زندانیان منطبق با اصول مورد نظر اقدام کند.

وی با تأکید بر اینکه کمیته تخصصی سلامت زندانها وظیفه آگاهی بخشی به زندانیان با محوریت بهداشت و سلامت جسم و روان را دارد یادآور شد: مهمترین بعد سلامت بعد جسمی آن است که نسبت به ابعاد دیگر می توان از طریق آموزش های پیشگیرانه ساده تر به دیگران انتقال داد.

مدیرکل زندان های قزوین ادامه داد: همچنین آنچه در بعد سلامت روانی زندانیان مطرح بوده تنها عدم وجود بیماری نیست بلکه قدرت تطابق با شرایط محیطی زندان و داشتن عکس العمل مناسب در برابر فشارهای ناشی از تحمل حبس، سازگاری فرد با خود و سایر زندانیان و برخورد مناسب با مسائل از دیگر محورهای سلامت در بعد روانی محسوب می شود.

فراست طلب در پایان از اقدامات پیشگیرانه حوزه سلامت و اصلاح و تربیت زندانهای استان تقدیر و تجلیل بعمل آورد.