به گزارش برنا،رامز نصیری‌صالح عصر امروز در بازدید از مراکز ناباروری استان اردبیل اظهار داشت: میزان درمان ناباروری در کشور و استان اردبیل به استاندارد 30 تا 40 درصد می‌رسد و میزان موفقیت این مراکز هم بر حسب همین استانداردها انجام می‌شود.

وی افزود: از هر10 زوجی که ناباروری دارند 3 تا 4 زوج می‌توانند درمان شوند و نعمت داشتن فرزند را داشته باشند و بقیه نیز بایستی تحت درمان قرار بگیرند تا شاید شانس داشتن بچه را در آینده داشته باشند.

نصیری‌صالح بیان کرد: در سه سال‌ گذشته حدود 12 هزار و 817 بیمار به  مرکز درمان ناباروری قفقاز مراجعه کردند و سه ماه نخست امسال 35 مورد IUI داشتیم که خوشبختانه 13 مورد آن نتیجه بخش بود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل تصریح کرد: آمار رو به افزایش مراجعه ناباروران به این مراکز نشان‌دهنده خدمات مناسب این مرکز بوده و امیدواریم این مشکلات در سال‌های آینده ریشه کن شده و به‌هیچ وجه مشکل ناباروری نداشته باشیم.

وی گفت: از مراجعه کنندگان ما در سه ماهه نخست امسال یک هزار و 94 مراجعه کننده زن و 162 نفر مراجعه کننده مرد بودند که خوشبختانه اکثر آنها نتایج خوبی در این رابطه گرفته‌ و از این موضوع رضایتمند هستند.

نصیری‌صالح افزود: در سه ماهه نخست امسال 936 آزمایش تشخیص طبی پذیرفته شده است تا با استفاده از آن بتوانیم علت‌ها و عوامل ناباروری را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و در این راستا مشکلات و مسائل مربوطه را برطرف کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: خوشبختانه تاکنون موفقیت در انتقال جنین رو به افزایش بوده و امسال نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بوده است چرا که درصد موفقیت در سال 92 به 29 درصد، در سال 93 به 44 درصد و در سال 94 به 25.5 درصد رسیده بود و در سه ماهه نخست امسال به 50 درصد رسیده است.

وی اظهار کرد: با افزایش این آمار در سه ماهه نخست امسال می‌توانیم شاهد پیشرفت در عملکرد این مرکز بوده و  با مشاهده مراجعه بیماران خارجی هم از اهمیت و صحت این موضوع آگاه شویم.