به گزارش خبرگزاری برنا ؛امیرحسین امیری در دومین جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان که امروز (4 آبان) در محل استانداری کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه ارائه تسهیلات بانکی یکی از راه‌های موثر در زمینه بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده است، گفت: در همین راستا اصلی‌ترین تسهیلات در این زمینه همان تسهیلات معمول نوسازی است که رقم آن برای شهر کرمانشاه 40 میلیون تومان و برای سایر شهرهای زیر 200 هزار نفر جمعیت استان 30 میلیون تومان است.

وی افزود: این تسهیلات با نرخ سود 18 درصد است که اگر دولت یارانه برای سود آن پرداخت کند، سود این تسهیلات به هشت درصد می‌رسد.

امیری تصریح کرد: نوع دیگر تسهیلات در قالب ودیعه مسکن است که رقم آن در شهر کرمانشاه حداکثر 15 میلیون تومان و در سایر شهرهای زیر 200 هزار نفر جمعیت 10 میلیون تومان است که هنوز در زمینه این تسهیلات از سال گذشته سهمیه‌ای برای پرداخت داریم.

امیری عدم تخصیص یارانه سود تسهیلات، قولنامه‌ای بودن مالکیت بخصوص در بافت‌های حاشیه‌ای و سیاست‌های غیرمنعطف میراث فرهنگی در بافت‌های تاریخی را از جمله عوامل عدم استقبال مردم درجذب تسهیلات عنوان کرد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی در خصوص بازسازی و نوسازی 2700 محله بافت فرسوده کشور طی برنامه‌های ششم و هفتم توسعه، گفت: قرار است در این برنامه طی هر سال 270 محله کشور بازسازی و نوسازی شود.

وی افزود: بر این اساس باید در استان در هر سال سه شهر و از هر شهر سه محله شامل سه بافت تاریخی، میانی و حاشیه‌ای را برای نوسازی و بهسازی انتخاب کنیم که بر این اساس در استان کرمانشاه سه شهر کرمانشاه، اسلام آبادغرب و جوانرود بنابر وضیعتی که دارند انتخاب شدند.

امیری افزود: در کرمانشاه بر اساس آمار سرشماری نفوس و مسکن سال 1390، 251 هزار و 695 نفر و در اسلام آبادغرب بیش از 30 هزار نفر و در شهر جوانرود بیش از 31 هزار نفر در بافت فرسوده ساکن هستند.

این مقام مسئول تصریح کرد: بر این اساس از شهر کرمانشاه نیز سه محله خیابان حدادعادل به عنوان بافت تاریخی، خیابان سید جمال الدین(رشیدی) از بافت میانی و محله کولی آباد (آبشوران) از بافت حاشیه‌ای برای بهسازی و نوسازی انتخاب شدند. انتخاب سه محله از شهراسلام آبادغرب و جوانرود نیز انجام شده است.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت ساماندهی مجموعه تاریخی معاون المک، گفت: برای این کار باید تفاهم نامه‌ای میان استانداری ،شهرداری، میراث فرهنگی و اداره کل راه و شهرسازی صورت گرفته و سپس به شرکت عمران و بهسازی تحویل شود که پیش‌نویس این تفاهم نامه آماده شده است.

امیری در ادامه به بیان برخی آمارها از وضعیت اقتصادی، معیشتی و عمرانی استان پرداخت و اظهار کرد: براساس آمارهای موجود 18 درصد استان  جزو مناطق برخوردار، 46 درصد نیمه برخوردار و 34 درصد دیگر استان جزو مناطق عدم برخوردار هستند.

این مقام مسئول به رتبه چهارم استان در اجاره نشینی هم اشاره کرد وافزود: در حال حاضر 31.5 درصد جمعیت استان اجاره نشین هستند و کرمانشاه در این زمینه پس از استانهای تهران، البرز و قم قرار دارد، هرچند که شرایط استان به هیچ عنوان با این استان‌ها قابل مقایسه نیست.

امیری به مهاجرت بالا در استان نیز اشاره کرد وافزود: کرمانشاه در حال حاضر در رتبه اول مهاجرت کشور قرار دارد و مردم بسیاری از این استان به استان‌های دیگر مهاجرت می‌کنند.

وی افزود: از همه این مسائل مهم تر بحث بیکاری استان است که همواره کرمانشاه در این زمینه در رتبه‌های اول تا سوم کشور قرار دارد و در حال حاضر نیز در رتبه اول بیکاری کشور قرار دارد.