به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، محمدعلی حضرتی ها مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در دهمین جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که با موضوع رفع مشکلات هتل‌های در حال ساخت استان و به منظور بررسی موانع و مشکلات سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری با حضور علی فرخزاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه و جمعی از سرمایه گذاران حوزه گردشگری در تالار باقرالعلوم برگزار شد اظهارکرد: گردشگری یک علم است و در این فرآیند اقتصادی اگر برنامه مبتنی بر خرد و واقع‌گرایی علمی نداشته باشیم از گردونه این صنعت خارج می‌شویم.

حضرتی ها ضمن ارائه گزارشی از روند رسیدگی به مشکلات سرمایه‎‌ گذاران حوزه گردشگری بیان کرد: جلسات کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جهت بررسی مشکلات و تنگناهای موجود در مسیر طرح‌های سرمایه‌ گذاری استان به صورت مستمر برگزار می شود تا با همراهی مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط و طرح مشکلات توسط سرمایه‌گذاران برای رفع این موانع چاره‌اندیشی و تصمیم‌گیری شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های ممتاز استان قزوین در حوزه گردشگری ابراز کرد: مواهب طبیعی قزوین امتیاز ویژه‌ای را به صنعت توریسم آن بخشیده ولی باید اقدامات بهتر و بیشتری برای جذب توریست در این استان انجام شود.

این مقام مسئول افزود: تامین زیرساخت‌های اقامتی و پذیرایی در استان پیش نیاز توسعه گردشگری است و نمی‌شود برخی از نهادها هم سعی در حذف سرمایه‌گذاران و سخت گیری بر هتل سازان داشته باشند و هم بخواهند قزوین به عنوان مقصد گردشگری مطرح شود.

حضرتی ها ادامه داد: باید داشتن صداقت با سرمایه‌گذاران به صورت یک اصل اخلاقی و مدیریتی برای تمامی مدیران پذیرفته شده و از تعارض قول و عمل جلوگیری شود.

وی توضیح داد: مگر می‌شود هم شعار توسعه گردشگری سر بدهند و هم سرمایه‌ گذاری را که در تجربه‌ ای موفق خانه‌ ای تاریخی را به هتل سنتی تبدیل کرده و میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی را انجام می‌ دهد برای تغییر کاربری در کمیسیون ماده صد جریمه کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با برشمردن مشکلات حوزه گردشگری استان قزوین ادامه داد: استان قزوین در حوزه گردشگری نسبت به استان‌های مشابه به خاطر مداخله افراد غیر متخص در سیاست گذاری و بودجه عقب افتاده برخی نهادهایی که مرتبط با این صنعت هستند در حال رقیب‌ زدایی است که متاسفانه این شرایط به هیچ وجه به نفع گردشگری استان و کشور نبوده و یکی از موانع بزرگ برای بهره‌ برداری مطلوب از ظرفیت‌ های بالای گردشگری قزوین به شمار می‌رود.

حضرتی ها تاکید کرد: گردشگری فعالیتی اقتصادی و فرهنگی است که دامنه فعالیت آن بسیار گسترده و شامل همه بوده و نباید عده‌ای با تنگ نظری برای سرمایه‌گذاران محدودیت‌های گوناگون ایجاد کنند و بخواهند با هر شیوه‌ ای آنان را از میدان به در کنند.

وی تصریح کرد: مدیریت ارشد استان قزوین باید شرایط لازم جهت فعالیت سرمایه‌ گذاران در حوزه گردشگری را فراهم نماید تا این پروژه‌ ها به نتیجه مطلوب برسند.

وی توضیح داد: اگر سرمایه‌ گذاران سال‌ها در تنگنای رفت و آمدهای اداری و نیمه بروکراسی گرفتار شوند و تمام انرژی خود را صرف حل و فصل مسائل داخلی بین دستگاه‌ها نمایند قطعا از ادامه فعالیت اقتصادی در این شهر دلسرد شده و طرح‎های خود را به دیگر استان‌ها منتقل خواهند کرد.

این مقام مسئول پافشاری بر روش‌های عامیانه را در توسعه گردشگری استان ناکارآمد دانست و ابرازکرد: در حوزه گردشگری باید راهکارهای کارشناسی و روش‌های تجربه شده علمی صورت پذیرد.

حضرتی ها با اشاره به موانع ایجاد شده از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی برای سرمایه‌گذاران اذعان کرد: بارها از سوی استاندار برای واگذاری و بهره‌برداری از ظرفیت خانه‌های تاریخی تاکید شده ولی در عین حال با جریمه‌های بسیار سنگینی که برای تغییر کاربری یک خانه تاریخی به هتل سنتی از سوی برخی دستگاه‌های مرتبط تعیین می‌شود سرمایه‌گذار از ادامه فعالیت باز می ماند که این اصلا برای استان وجهه خوبی نخواهد داشت.

وی حضور بخش خصوصی در صنعت گردشگری را مهم خواند و افزود: گردشگری یک فرآیند جهان شمول است و استان قزوین می‌تواند از عواید اقتصادی آن در همه زمینه‌ها بهره‌برداری کند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین ادامه داد: به دلیل کمبود اعتبار و منابع مالی بخش دولتی، حضور سرمایه‌ گذاران بخش خصوصی بسیار ضروری بوده و باید اجازه دهیم بخش خصوصی با قدرت بیشتری در این عرصه وارد شده  و فعالیت کند.

حضرتی ها در پایان یاد آور شد: سرمایه بخش خصوصی، سرمایه ملی کشور است که باید به صورت مناسب در توسعه پایدار گردشگری از آن بهره‌ برداری کرد.

وی اذعان کرد: امیدواریم مجموعه مدیریتی استان برای همیشه مشکلات سرمایه‌ گذاران پروژه‌های گردشگری را حل و فصل نماید تا روند پیشرفت پروژه‌ها سرعت پذیرد.

در این جلسه موانع و مشکلات سرمایه‌ گذاران هتل بغدادی تاکستان، هتل نویذر الموت، هتل الماس غرب آبگرم، منطقه نمونه گردشگری باغ تابان و منطقه نمونه گردشگری آبگرم ارشیا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

میراث فرهنگی2