به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، حجت الاسلام راشد یزدی در نخستین جلسه از سلسله جلسات اخلاق اسلامی «محفل خوبان» در جمع سرپرست، مدیران و پرسنل انتشارات به نشر اظهار کرد: هر انقلابی دارای 4 رکن اعم از مردم، رهبری، تحزب و تشکل و تداوم است، تمامی انقلاب هایی که تاکنون تداوم داشته اند این 4 رکن را توامان داشته اند حال اگر انقلابی منحرف و مضمحل شد یکی از ارکان مذکور را از دست داده است و مردم رکن نخست تمامی انقلاب ها هستند، از این رو باید به مردم خدمت رسانی کرد و تمامی مسئولین و کارمندان باید در وقت اداری حواسشان به خدمت رسانی به مردم باشد.

راشد یزدی با بیان اینکه  پاک ترین و ارزنده ترین خدمت در اسلام ارائه خدمت و تسهیلات به زندگی مردم است، افزود: برخی از کشورها که همچون سوئد، نروژ تمام هم و غم شان آن است که مردم راحت زندگی کنند آن چنان که اسلام بر این مساله تاکید دارد.

این استاد اخلاق حوزه علمیه با طرح این سوال که مردم داری یعنی چه؟ یادآور شد: خداوند در قرآن پیغمبر (ص) را این گونه به مردم معرفی می کند، «لَقَدْ جاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ ما عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُفٌ رَحِیمٌ» (به یقین، رسولى از خود شما بسویتان آمد که رنجهاى شما بر او سخت است و اصرار بر هدایت شما دارد و نسبت به مؤمنان، رئوف و مهربان است!) همچنان که رئیس دولت وزیر را به ساحت مجلس معرفی می کند با این تفاوت که خداوند در یک آیه این معارفه را انجام می دهد. این آیه موید اهمیت جایگاه مردم در نزد خدا دارد.

وی افزود: در حال حاضر جامعه شناسان تئوری «از مردم، با مردم برای مردم در قلب مردم» را برای مسئولین برای نفوذ به قلب جامعه ارائه کرده اند که همچنان که خداوند به پیغمبر خطاب می کند: «فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِی الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ» (اى رسول ما!) پس به خاطر رحمتى از جانب خدا (که شامل حال تو شده،) با مردم مهربان گشته‏اى و اگر خشن و سنگدل بودى، (مردم) از دور تو پراکنده مى‏شدند. پس از (تقصیر) آنان درگذر و براى آنها طلب آمرزش کن و در امور با آنان مشورت نما، پس هنگامى که تصمیم گرفتى (قا طع باش و) بر خداوند توکّل کن. براستى که خداوند توکّل کنندگان رادوست مى‏دارد.

راشد یزدی ادامه داد: این آیه پس از جنگ احد بر پیامبر نازل شد. پیامبر به عبدالله بن جبیر و 70 نفر دیگر در جنگ احد تاکید کردند که کوه عینین را تنها نگذارند اما متاسفانه برخی از تیراندازان از دستوی عبدالله و به طمع جمع کردن غنائم جنگ این کوه را ترک کرده و سپاه اسلام دچار شکست شد و برخی از اعضای سپاه اسلام گرختند و به دیگران اعلام داشتند که پیغمبر در جنگ به شهادت رسیده اند حال آن که این مساله شایعه ای بیش نبود عده ای پیغمبر را نجات دادند. در آن جنگ بیش از 70 نفر کشته و عده زیادی همچون حضرت حمزه مثله که محبوب، عموی پیغمبر و رکنی از ارکان ارتش اسلام بود، مثله شدند. و این آیه به خاطر بخشش این صحابی بر پیامبر نازل شد.

به مردم بی اعتنا نباشیم

این استاد اخلاق حوزه علمیه خاطرنشان کرد: دین ما تاکید بسیاری بر «شاورهم فی الامر» دارد، علی رغم آن که بر پیامبر وحی نازل می شود با این حال از ابوبکر و ابوذر مشورت می گیرد. این امر موید آن است که به مردم بی اعتنا نباشیم و آنان را هم در امور محاسبه کنیم.

راشد یزدی افزود: پس از آن پیغمبر حتی یک غزوه به وجود آورد بلافاصله این عده ای را که در جنگ احد گریخته بودند و همه آنان را می شناختند برای جلوگیری از ایجاد عناد میان آن ها، تمامی جانبازان و سپاهیان جنگ احد را تجهیز کردند دشمن هم 15 کیلومتر آن طرف تر در مسجد شجره تجهیز شده بود و قصد حمله سپاه اسلام را داشت اما دشمنان پس از دیدن این صحنه ترسیدند و تصور کردند که این ها قوای تازه نفس هستند و دشمن فرار کرد و اسم این غزوه حمراء الاسد نام گرفت و این عده فاتح و پیروز به مدینه بازگشتند. همان کسانی که گریخته بودند به نام فاتحین جنگ و با سربلندی برگشتند. این امر موید مردم داری در دین اسلام است.

این استاد اخلاق حوزه علمیه عنوان کرد: موسی بن جعفر زمانی که غلام پیری را در حال تکدی گری مشاهده کردند ایشان را تکریم کرده و به وی گفتند گدایی به شدت حرام است و از گناهان کبیره است، چرا که شخصیت انسان را تحت شعاع قرار می دهد. این مطلب حاکی از آن است که نباید فقر و به تبع آن تکدی گری در جامعه رخنه کند. همچنین یکی از یاران موسی بن جعفر از ایشان پرسید، وی چه کس یبود که برایش وقت گذاشتید؟ ایشان پاسخ دادند او را نمی شناسی؟ وی عبد من العباده عزوجل است، خداوند هر دو ما یکسان است. من هم مومن و او هم مومن است. دین ما می گوید که با هم بردار هستیم.

وی ادامه داد: دین اسلام دین عجیبی است، چرا که به قدری برای زندگی لذت بخش است و حیات جامعه را تامین می کند، عزت، شرف، همه چیز در این دین گنجانده شده است. کمتر گناهی در اسلام وجود دارد، که در صورت ارتکاب بگویند از دین خارج شده است.

ما خدمت کردن را یاد نداریم

راشد یزدی خطاب به پرسنل انتشارات به نشر یادآور شد: آقایان به علی قسم شما دست اندرکاران خدمات فرهنگی این جایی که هستید مسجد است محراب است،

«قدی که بهر خدمت مردم علم شود            بهتر ز قامتی که به محراب خم شود».

این استاد اخلاق حوزه علمیه اظهار کرد: فرهنگی خدمت به مغز است نه خدمت به تن. بسیاری خدمت به تن می کنند حال آن که «این همه علم بنای آخور است،   که عمادِ بودِ گاو و اشتر است». آن چیزی که به درد بشر می خورد شما هستید اگر خدمت فرهنگی که توانستید انجام دهید الهی است.

راشد یزدی افزود: ارائه خدمات فرهنگی مصداق ضرب المثل ماهیگیری یاد دادن به ز ماهی دادن است. ما خدمت کردن را یاد نداریم. نوکری به مردم را بلد نیستیم.

این استاد اخلاق حوزه علمیه خاطرنشان کرد: اسفند 57 هنوز یک ماه از انقلاب نگذشته بود امام به آقای خامنه ای دستور دادند گزارشی از لحاظ اجتماعی، فردی، دینی و اخلاقی از سیستان و بلوچستان تهیه کنید. بنده هم 20 روز رهبری را در این سفر همراهی کردم و پس از تهیه گزارش برای ارائه آن به محضر امام رسیدیم که خبرنگاری از امام پرسیدند «چرا مردم شما را دوست دارند؟» امام در پاسخ فرمودند «مردم نوکراشان را دوست  دارند». حال شما دست اندرکاران فرهنگی هم باید بدانید که یار مفروش به دنیا که بسی سود نکرد آن که یوسف به زر ناسره بفروخته بود». ارزش شما بالا است خودتان را ارزان نفروشید، شما دست اندرکار مساله فرهنگی هستید.

وی خاطرنشان کرد: کارگر شهرداری را آقا خطاب کنید، آقا در جمهوری اسلامی از کارگر شروع می شود و به رهبری ختم می شود. خدمت یعنی این آقا کسی است که نوکری مردم را بیشتر کند و خدمت بیشتر ارائه دهد به ویژه در مسائل فرهنگی.

راشد یزدی تصریح کرد: در قیمت گذاری هرانسان ملاک و معیار چیست؟امیر المومنین (ع) فرمودند قیمة‌ کل‌ امرء ما یحسنه‌"، رزش هر شخص‌ و احترامش‌ میان‌ مردم‌ به ‌اندازه‌ علم‌ و دانش‌ او است‌.

این استاد اخلاق حوزه علمیه افزود: اگر به فهم مردم خدمت می کنید، نمی توان بر آن قیمت گذاشت. چه کسی می تواند به شما حقوق دهد و اگر شندرغازی هم که می دهند. ارج می نهند نه اجر، اجرکم الی الله. مستحب است که مستدام باشید، کارتان نشر فرهنگ کاری بسیار شایسته است.

سه ویژگی هر مسئول

راشد یزدی عنوان کرد: چقدر اسلام در نشر فرهنگ حرف دارد، نشر فرهنگ صالح تمام مبارزاتی است که اسلام انجام داده است. از این لحاظ می توان 3 میدان متصور بود، نخست میدان فرهنگ صالح علیه بی سوادی و جهل، دوم اقتصاد منظم علیه فقر و استیصال و سوم اصالت اجتماعی و فردی علیه ظلم و ظالم است. این خلاصه ای از دین اسلام است.

این استاد اخلاق حوزه علمیه افزود: دو نشانه برای شناخت مسلمان وجود دارد که به آن «علائم مشخصه» می گویند. صدق حدیث و اداء الامان، راستگویی در گفتار و اداء امانت. حرف بزند، راست بگوید و اگر در کاری امین باشد سرسوزنی خیانت نکند. اگر مسئولیتی را یاد ندارد نپذیرد و اگر یاد دارد و قبول کرد درست انجام  دهد. آن کسی که مسئولیت می پذیرد باید امین باشد. آقا کاری بلد نیست قبول می کند.

وی اظهار کرد: هر فردی که مسئولیتی را عهده دار می شود باید 3 ویژگی داشته باشد، نخست آن که بداند، دوم بتواند و سوم بخواهد. یعنی تخصص، مدیریت  و مکتبی بودن. این 3 تا ویژگی باید توامان باشد، تعهد، تخصص و مدیریت.

راشد یزدی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) عنوان کرد: امام صادق علیه السلام می فرماید:  "لا تنظر وا الی طول رکوع الرجل و سجوده فان ذلک شی ء اعتاده فلو تر استو حش لذلک و لکن انظروا الی صدق حدیثه و اداء امانته/  به طولانی کردن رکوع و سجود کسی نگاه نکنید، زیرا شاید این چیزی باشد که به آن عادت کرده باشد که اگر ترکش کند وحشت می کند، ولیکن به راستی در گفتارش نگاه کنید. "

این استاد اخلاق حوزه علمیه تصریح کرد: پیغمبر می گوید کسی که 2 تا صفت داشته باشد ولو نماز بخواند و روزه بگیرد منافق است، یکی دروغ و دیگری خیانت است.

راشد یزدی تصرح کرد: پیغمبر می فرماید هر کس 4 صفت داشته باشد هیچ وقت ضرر و زیان نمی کند صدقُ الحدیث، وحفظُ الأمانة، وحسنُ الخلق، وعفَّةُ مطعم)) اگر یک بقال هم  راستگو، درست کردار و خوش اخلاق و دامنش پاک باشد، شیرینی فروشی است که مشتری دورش می جوشد هیچ گاه ضرر نمی کند. امیدواریم با صداقتی که دارید و این نوع خدمتی را که تعهد کردید و انجام می دهید روز به روز خداوند شما را مستقر، مستحکم و مصمم بدارد و از تک تک وجود شما، مسلمانان بهره مند شود.

همچنین در ابتدای این جلسه سیداحمدمیرزاده سرپرست به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) گزارشی از فعالیت های این مجموعه ارائه و هدف از برگزاری مراسم محفل خوبان(سلسله جلسات اخلاق اسلامی ویژه پرسنل) را نیازمندی همه افراد به کسب معارف اخلاقی یادکرد.