به گزارش برنا ایلام، محمدرضا مروارید، صبح امروز(17 آبان) در دومین اجلاس استانی نماز در سالن آیت‌الله حیدری ایلامی دانشگاه ایلام، اظهار کرد: توسعه فرهنگ اقامه نماز عامل پویایی جامعه است.

وی ابراز کرد: در برپایی و اقامه نماز از آب وضو گرفته تا لباس نمازگزار همه باید پاک باشد و این امر نشان‌دهنده اهمیت نماز و زمینه‌سازی برای پاک شدن انسان است.
استاندار ایلام، با اشاره به اینکه نماز انسان را درون قلعه‌ای محکم قرار می‌دهد، گفت: نماز انسان را از خطرات شیطان مصون داشته و یکی دیگر از اثرات نماز برپایی آن به‌صورت جماعت است که افراد در نماز جماعت از احوال هم خبردار می‌شوند و این‌یک اثر اجتماعی نماز است.
وی خاطر نشان کرد: تحقیقات اخیر نشان داده که بیش از 90 درصد از کسانی که در زندان هستند یا با نماز ارتباط نداشته و یا در آن کاهلی و سستی داشته‌اند.
مروارید بابیان اینکه در انقلاب اسلامی مساجد و نمازگزار نقش مهمی ایفا کرده‌اند، اظهار کرد: امروز نیز مساجد اماکن بسیج عمومی مردم برای فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی است و اگر روح نماز در جامعه را بتوانیم توسعه دهیم بسیاری از مشکلات از جامعه دور خواهد شد.
وی با بیان اینکه نماز اصلی ترین ابزار مقابله با آسیب های اجتماعی است گفت: برپایی نماز جماعت با حضور جوانان در مساجد موجب پویایی و شادابی هر چه بیشتر انقلاب اسلامی می‌شود. 
استاندار ایلام بابیان اینکه آسیب‌های اجتماعی امروزه انواع و اقسام مختلفی دارد، ابراز کرد: در گزارش وزارت کشور در خصوص آسیب‌های اجتماعی که خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد، ایشان سه جلسه برای بررسی آسیب‌های اجتماعی اختصاص دادند و این امر اهمیت لزوم توجه به آسیب‌های اجتماعی را مشخص می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام نماز کارآمدترین واصلی‌ترین ابزار برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی است، گفت: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از ناملایمات اجتماعی ازجمله فقر و بیکاری است، ولی افرادی نیز دارای ثروت نیز وجود دارند که آسیب‌های اجتماعی خاص خود رادارند، اما نمازگزاران در برابر همه آسیب‌های اجتماعی مصون هستند.
مروارید بیان کرد: نماز بر اساس تأکیدات ائمه اطهار(ع) و احادیث و روایات، تأثیر به سزای فردی و اجتماعی دارد و موجب جلوگیری از فحشا و منکر در سطح جامعه می‌شود و اگر نماز و فرهنگ نماز به‌درستی در سطح جامعه همراه بامعرفت ترویج و نهادینه شود بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جامعه رخت برمی‌بندد.
وی، ابراز کرد: در برپایی و اقامه نماز ازجمله مقدمات نماز از آب وضو گرفته تا لباس نمازگزار همه باید پاک باشد و این امر نشان‌دهنده اهمیت نماز و زمینه‌سازی نماز برای پاک شدن انسان است و در تحقیقات اخیر مشخص‌شده که بیش از 90 درصد از کسانی که در زندان هستند یا با نماز ارتباط نداشته و یا در آن کاهلی و سستی داشته‌اند.
استاندار ایلام، با اشاره به اینکه نماز انسان را درون قلعه‌ای محکم قرار می‌دهد، گفت: نماز انسان را از خطرات شیطان مصون داشته و یکی دیگر از اثرات نماز برپایی آن به‌صورت جماعت است که افراد در نماز جماعت از احوال هم خبردار می‌شوند و این‌یک اثر اجتماعی نماز است.
مروارید بابیان اینکه در انقلاب اسلامی مساجد و نمازگزاران نقش مهمی در انسجام مبارزات ایفا کرده‌اند، اظهار کرد: امروز نیز مساجد اماکن بسیج عمومی مردم برای فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی شده اند و اگر روح نماز در جامعه را بتوانیم توسعه دهیم بسیاری از مشکلات از جامعه دور خواهد شد.
وی، با انتقاد از عدم برگزاری نماز جماعت صبح در برخی از مساجد، یادآور شد: باید نماز صبح در مساجد اقامه شود و جمع نمازگزاران در مساجد و حضور بیشتر آنان در نمازهای جماعت به‌ویژه نسل جوان موجب شادابی و پویایی هر چه بیشتر انقلاب ما می‌شود.