به گزارش برنا، محمدصادق علی پور در جلسه بررسی آخرین وضعیت سرشماری اردبیل تصریح کرد: آخرین سرشماری در سال ۹۰ انجام شد و در آن مقطع ۱۱۰ هزار نفر درگیر جمع‌آوری اطلاعات بودند.

وی با اذعان به اینکه ۵۶ هزار نفر از این تعداد به صورت مستقیم و مابقی به صورت غیر مستقیم درگیر سرشماری بودند، اضافه کرد: در این دوره تعداد نیروها و به تبع هزینه‌های سرو سامان دادن به نیروها تا حد قابل‌توجهی کاهش یافت و نیروها به ۴۳ هزار نفر رسید که ۲۵ هزار نفر به صورت مستقیم سرشماری می‌کنند.

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران با تأکید به اینکه در آن مقطع زمانی سرشماری بیشتر حضوری بود، اضافه کرد: تنها ۲۵ میلیون برگه فرم به چاپ رسید که در کنار فرم‌های جنبی هزینه قابل‌توجهی برای سرشماری صرف شد.

به گفته علی پور در سرشماری نفوس و مسکن ۹۵ تحولات اساسی رخ داده و تغییر شکل سرشماری و جمع‌آوری اینترنتی اطلاعات و همچنین استفاده مأموران از تبلت تا حد زیادی هزینه‌ها را کاسته بطوریکه اثرات سو زیست‌محیطی آن نیز کاهش یافته است.

وی با اشاره به حذف بسیاری از مراحل سرشماری که در دوره قبل وجود داشت ادامه داد: در مجموع هزینه‌های سرشماری تا حد قابل‌توجهی کاهش یافته است.

تمدید سرشماری در سال ۱۴۰۰ نیازمند بررسی است

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران در عین حال به تاریخ سرشماری در کشور اشاره کرد و افزود: بعد از جنگ تحمیلی سرشماری در سال ۶۵ انجام شده بود اما با هدف احصا دقیق اطلاعات جمعیتی مجدداً در سال ۷۰ سرشماری جایگزین انجام شد.

علی پور متذکر شد: هر چند قرار بود سرشماری ۱۰ سال یکبار تکرار شود اما به دلیل تجربه جنگ نیاز بود که آمارهای جمعیتی مورد بازبینی قرار گیرد.

وی افزود: مجدداً دومین تکرار سرشماری پنج‌ساله در سال جاری بود که بعد از سرشماری سال ۹۰ امسال نیز اجرایی شد که آن هم به دلیل ضرورت احصای آمارهای جمعیتی است.

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران تأکید کرد: در خصوص اینکه سرشماری در بازه زمانی پنج‌ساله اجرا شود و یا  ۱۰ ساله فعلاً نظر قطعی وجود ندارد.

علی پور متذکر شد: این امکان وجود دارد که سرشماری مجدداً در سال ۱۴۰۰ نیز اجرایی شود که البته برای ضرورت اجرای آن باید در همان مقطع زمانی تصمیم‌گیری شود.

خطای پنج درصد در سرشماری قابل‌قبول است

وی همچنین در خصوص میزان صحت‌وسقم سرشماری و استناد به آمارهای آن ادامه داد: خطای سرشماری مختص به کشور ایران نیست و در تمامی نقاط دنیا و کشورهای دیگر دیده می‌شود.

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران تأکید کرد: هر چند آمار پدیده پیچیده و مرتبط با رفتارها و سلایق انسان‌ها است اما تلاش بر این است در سرشماری اطلاعات دقیق احصا شود هر چند که تا پنج درصد خطا قابل‌قبول است.

وی با تأکید به بررسی کارشناسی آمارهای احصا شده در سرشماری توسط متخصصان آمار اضافه کرد: در واقع برای رصد صحت‌وسقم از آمارهای ثبتی قبلی نیز استفاده می‌شود.

به گفته علی پور کشور ایران به لحاظ آمارهای ثبتی وضعیت مطلوبی در خاورمیانه دارد و با توجه به جمعیت ساکن آن جزو کشورهای مطرح در بحث آمارگیری است بطوریکه می‌توان گفت ایران جزو کشورهای برتر خاورمیانه در اطلاعات و آمار است.

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران تأکید کرد: در صورتی که آمارها انحرافی نشان بدهد سریعاً بررسی و رصد می‌شود و برای بررسی آن از آمارهای ثبتی قبلی نیز به صورت گسترده استفاده می‌شود.

وی با ذکر مثالی افزود: آمار تمامی آبادی‌ها در اختیار مأموران آمارگیر است و معاونت‌های آمار در استان‌ها حتی جمعیت آبادی در تابستان و غیر تابستان را می‌دانند.

علی پور تصریح کرد: در تحصیل و اشتغال نیز آمارهای ثبتی قبلی برای سنجش انحرافات مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان مثال کد ملی هر فرد می‌تواند مجموعه اطلاعات قابل‌توجهی را در اختیار آمارگیر قرار دهد.

ضریب نفوذ اینترنت تأثیر چندانی در سرشماری نداشت

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران همچنین در خصوص تأثیرات ضریب نفوذ اینترنت در وضعیت آمارگیری افزود: ضریب نفوذ اینترنت به صورت میانگین ۴۰ درصد است و در برخی استان‌ها با پنج درصد کاهش یا افزایش همراه است.

وی با اشاره به وضعیت همگن استان‌ها در ضریب نفوذ افزود: با این وجود ضریب نفوذ تأثیر چندانی نداشت و برای اینکه بتوان در سرشماری‌های بعدی به وضع ایده آل‌تری دست یافت لازم است سرمایه‌گذاری‌هایی در زیرساخت‌های مخابراتی انجام شود.

علی پور همچنین در تشریح وضعیت سرشماری در استان اردبیل ادامه داد: استان‌های شمالی از جمله اردبیل از میانگین کشوری عقب‌تر هستند که بررسی‌ها نشان می‌دهد دلیل اصلی آن به شرایط جوی مرتبط است.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب شهرستان‌های پارس‌آباد، خلخال و گرمی در سرشماری اضافه کرد: لازم است سایر شهرهای استان نیز خود را به میانگین استانی و کشوری برسانند.

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران متذکر شد: با این وجود آمار غایبان در استان اردبیل کمتر از میانگین کشوری است که نشان می‌دهد شهروندان این استان همکاری مطلوبی داشته‌اند.

وی با تأکید به اینکه اطلاعات سرشماری مبنای برنامه‌ریزی در کشور و استان‌ها خواهد بود به ضرورت تکمیل ۱۰۰ درصدی اطلاعات تا ۲۸ آبان ماه تأکید کرد.