به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، علی باقرزاده در جلسه شورای آموزش وپرورش گیلان در رشت،  اظهار داشت: با همت دولت، شورای عالی پشتیبانی سوادآموزی در سال 93 پس از 9 سال وقفه فعالیت خود را دنبال کرد.

وی از برگزاری 220 جلسه در استان‌ها خبر داد و گفت: حدود 1390 مصوبه برای حمایت و پشتیبانی فعالیت سوادآموزی در این شورا به تصویب رسید.

معاون وزیر آموزش و پرورش هدف سوادآموزی را کمک به بهبود شرایط زندگی عنوان کرد و افزود: آموزش و سوادآموزی در مقطع ابتدایی در کاهش فقر موثر است و سوادآموزی در حد خواندن و نوشتن منجر به کاهش 12 درصدی فقر می‌شود.

باقرزاده با بیان اینکه اگر شخصی تا مقطع متوسطه تحصیل کند درآمدش 27 درصد بیشتر می‌شود، تصریح کرد: یک سال افزایش در مقطع تحصیلی منجر به افزایش تولید ناخالص ملی به مقدار نیم درصد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یافته‌های یونسکو نشان می‌دهد با آموزش، میزان مرگ و میر کاهش می‌یابد عنوان کرد: آموزش تا مقطع ابتدایی احتمال ابتلا به بیماری را تا 10 درصد کاهش می‌دهد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، 93 درصد معتادان را کم سواد و با سابقه ترک تحصیل عنوان کرد و اظهار کرد: 90 درصد از عابرانی که در تصادفات منجر به فوت می‌شوند کم سواد یا بی‌سواد هستند.

باقرزاده میزان طلاق در بی‌سوادان را بیشتر از باسوادان اعلام کرد و گفت: براساس آمار سازمان بهزیستی، طلاق در افراد کم سواد و یا بی‌سواد رایج تر از افراد باسواد است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه دوره‌های سوادآموزی برای 70 هزار مدرس، فرصت شغلی ایجاد کرده است خاطرنشان کرد: سهم استان گیلان از این آمار حدود 2 هزار نفر است.